Raport rynku CO2. Tydzień 47/2009

Raport rynku CO2. Tydzień 47/2009
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel Emisjami: Najniższe poziomy cenowe od 5 miesięcy

Bid-Offer Dec09: EUR 12.75-12.80

Trend spadkowy w ostatnich tygodniach może wskazywać na to, iż przedsiębiorstwa pozbywają się nadwyżek uprawnień do emisji.

Negatywne fundamentalne czynniki dodatkowo wpływają na spadki cen uprawnień do emisji. Wzrosty cen węgla, wraz z spadkami cen gazu miały fundamentalny wpływ na ceny kontraktów EUA w zeszłym tygodniu. Ponadto średnie temperatury tej zimy w Europie utrzymują się relatywnie wysoko, w efekcie ogrzewanie nie jest niezbędne, jak i popyt ze strony europejskich przedsiębiorstw na uprawnienia do emisji zdecydowanie maleje.

We wtorek, 17 listopada, ceny otwarcia kontraktów EUA ukształtowały się na poziomie 13.78 EUR, następnie spadły do najniższego poziomu 13.32 EUR, ostatecznie ceny zamknięcia ukształtowały się na poziomie 13.35 EUR.

W przeciągu dwóch kolejnych dni ceny kontraktów EUA utrzymywały się na poziomie 13.40 EUR, pozostając poza wpływem spadku cen ropy naftowej. W czwartek ceny ropy naftowej spadły z poziomu 79.50 USD poniżej 77 USD, gdzie następnego dnia spadły aż do poziomu 76.50 USD.

W czwartek ceny otwarcia kontraktów EUA ukształtowały się na poziomie 13.51 EUR, osiągnęły najwyższy poziom 13.55 EUR, następnie spadały do poziomu 13.26 EUR. Ceny zamknięcia tego dnia ukształtował się na poziomie 13.39 EUR. W piątek, ceny kontraktów EUA spały do poziomu 12.98 EUR, następnie nieznacznie odzyskały na wartości i ostatecznie ceny zamknięcia ukształtowały się na poziomie 13.07 EUR.

W poniedziałek, ceny otarcia kontraktów EUA ukształtowały się na poziomie 13.09 EUR, natomiast ceny zamknięcia ukształtowały się na poziomie 13.30 EUR. We wtorek ceny kontraktów EUA spadły poniżej poziomu 13 EUR. Ceny otwarcia ukształtowały się na poziomie 13.08 EUR, następnie spadły do poziomu 12.50 EUR, dzień zamknął się na poziomie 12.63 EUR.

W środę ceny uprawnień do emisji nieznacznie odzyskały na wartości.

Spread pomiędzy kontraktami EUA i CER znacząco się zawęził, obecnie wynosi około 0.80 EUR. Ponownie poziom ten umożliwia dokonanie transakcji reswap. Transakcje re-swap mają na celu sprzedaż wcześniej zakupionych jednostek CER, następnie gdy spread znowu się rozszerzy ponownej zamiany jednostek EUA na jednostki CER.

Szwajcarska platforma dla handlu uprawnieniami

W Szwajcarii cele redukcyjne dla gazów cieplarnianych pochodzących z paliw kopalnych zostały ujęte prawnie. Przedsiębiorstwa mają jednak moŜliwość wyłączenia z podatku CO2, ale pod warunkiem iŜ wspólnie z rządem Szwajcarii zostanie ustalony indywidualny cel redukcyjny dla przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo będzie wtedy otrzymywać bezpłatne uprawnienia do emisji (CHU, Swiss Units) z Ministerstwa Środowiska (BAFU).

Szwajcarskie uprawnienia do emisji można było dotąd zakupić tylko na podstawie bilateralnych transakcji, gdyż nie istniała żadna platforma do obrotu szwajcarskimi uprawnieniami do emisji. Berner Kantonalbank (BEKB/BCBE) wspólnie z Ministerstwem Środowiska (BAFU) założyły platformę do obrotu kontraktami CHU (Swiss Units). Handel emisjami przy wykorzystaniu platformy wpłynie pozytywnie na transparencje cen i wolumenów zawieranych transakcji. Szwajcarski system handlu emisjami docelowo ma zostać połączony z Wspólnotowym Systemem Handlu Emisjami (EU ETS).

Szwajcarski rynek uprawnień do emisji jest zdecydowanie długi w tym roku, jak równieŜ obserwatorzy rynku nie spodziewają się większego popytu na kontrakty CER. Ponadto większość przedsiębiorstw nie sprzedaje swoich nadwyżek uprawnień do emisji ze względu możliwość wykorzystania uprawnień w kolejnych latach. Niektóre przedsiębiorstwa sprzedały swoje uprawnienia Stiftung Klimarappen w cenie 70 EUR (100 CHF). Ponadto okazało się, iż przedsiębiorstwa nie mają już możliwości wykorzystania limitu przeznaczonego dla jednostek CER.

Rosja ustala cele redukcyjne

Dmitry Medvedev, prezydent Rosji, ogłosił iż Rosja planuje ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 25% w porównaniu z rokiem 1990. Unia Europejska jest zobowiązana do 20% redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 1990, i jeśli zostanie osiągnięte porozumienie międzynarodowe na okres po 2012, Unia może ustalić cel redukcyjny na poziomie 30%. Stanowisko Rosji ogłoszone na kilka dni przed szczytem w Kopenhadze jest bardzo istotną przesłanką dla osiągnięcia międzynarodowego porozumienia klimatycznego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 47/2009

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!