Raport rynku CO2. Tydzień 49/2010

Raport rynku CO2. Tydzień 49/2010
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel uprawnieniami: Zmienność w wąskim korytarzu cenowym

Po wydaniu certyfikatow CER z projektow gazow przemysłowych będących jeszcze na początku zeszłego tygodnia zablokowanych przez ONZ, drastycznie spadły wtorkowe notowania Dec 10 EUA do poziomu 14,53 EUR. Obecnie oczekuje się, że część certyfikatow z tych projektow znajdzie sposob na to aby znaleźć się na rynku; certyfikaty CER znalazły się pod presją, a ich korelacja w stosunku do EUA cały czas się obniżała: przedział cenowy pomiędzy EUA a CER natomiast wzrastał. We wtorek pod koniec dnia poziom notowań EUA nieco się podniosł - do poziomu 14,76 EUR. Środa była dniem spokojnym, przedział cen dla EUA wahał się od najniższego w tym dniu poziomu 14,70 EUR do najwyższego 14,88 EUR, kurs zamknięcia wynosił zaś 14,84 EUR. W czwartek wzrost cen energii elektrycznej w Niemczech oraz w Wielkiej Brytanii wsparł nieco rynek handlu emisjami. W wyniku tej sytuacji ceny Dec10 EUA wzrosły z samego rana prawie o 2% w stosunku do poziomu 15,07 EUR. Wieczorem EUA jednak - w wyniku osłabienia się pozycji cen na rynku energii elektrycznej - spadły poniżej cen z poziomu otwarcia. Najniższy poziom w tym dniu wynosił 14,62 EUR, a pod koniec dnia notowania zatrzymały się na poziomie 14,67 EUR. Piątek także był spokojnym dniem handlowym. Najniższe notowanie wynosiło 14,62 EUR, najwyższe natomiast 14,80 EUR. Przed weekendem notowania Dec 10 EUA zamknęły się na poziomie 14,75 EUR. W ten poniedziałek Dec 10 EUA ponownie naśladowały tendencje panujące na rynku energii elektrycznej i otworzyły się na poziomie nieco wyższym niż 14,90 EUR - większym tylko o 1% od ceny zamknięcia z poprzedniego tygodnia. Raz jeszcze stabilne ceny energii elektrycznej spowodowały zwiększony popyt na EUA.

W ten wtorek poziom notowań dla kontraktow terminowych Dec10 EUA wynosi średnio 14,74 EUR. W środę, w trakcie pisania artykułu poziom notowań dla Dec10 EUA nadal był taki sam jak w dniu poprzednim, wolumen handlowy był zaś raczej niski.

Rożnica w cenach między certyfikatami CER a EUA na rynku spot zwiększyła się w zeszłym tygodniu do ponad 3 EUR. Z doświadczenia wiemy, że taki poziom cen zachęca operatorow instalacji będących prawnie zobowiązanymi do partycypacji w handlu uprawnieniami do emisji, do zamiany EUA na CER. Powstałe w wyniku tego kwoty premiowe mogą zostać wykorzystane po to, aby dokupić dodatkowe uprawnienia do emisji.

W Cancun trwają kluczowe negocjacje

Na Szczycie Klimatycznym w Cancun odbywa się właśnie kluczowa sesja negocjacyjna na poziomie ministerialnym.

Reprezentanci ze 193 państw członkowskich ONZ chcą, aby przed 10 grudnia osiągnąć porozumienie dotyczące ochrony klimatu na poziomie międzynarodowym.

W drugim dniu negocjacji Japonia jako pierwsza poddała temat do dyskusji. Przewodniczący rozmow negocjacyjnych Japonii Kuni Shimada ponownie dał jasno do zrozumienia, że Japonia nie będzie rozważała przedłużenia protokołu z Kioto po roku 2012 jeżeli najwięksi emitenci nie zobowiążą się do ograniczenia emisji. Kanada oraz Rosja poparły Japonię w tej kwestii. Kraje uprzemysłowione, ktore zgodziły się na redukcję emisji podpisując w 1997 roku tą umowę, są odpowiedzialne jedynie za 27% światowej emisji gazow cieplarnianych. Stany Zjednoczone, ktore są drugim co do wielkości emitentem i powodują 19% światowej emisji CO2 nie ratyfikowały Protokołu z Kioto, a Chiny (22% światowej emisji) nie są prawnie zobowiązane do jakiejkolwiek redukcji emisji wynikającej z Protokołu z Kioto, ponieważ nie ma ich w Aneksie B do Protokołu.

Postęp w rozmowach zauważono już w pierwszym tygodniu spotkań w zakresie strukturyzacji MRV (monitorowanie, raportowanie, weryfikacja). Obecnie Chiny popierają przedstawiony pomysł Indii w zakresie strukturyzacji MRV. Niemiecki Minister Środowiska Norbert Rottgen ktory pojechał w poniedziałek do Cancun, ma nadzieję na postęp w sprawach ochrony zasobow leśnych, wspołpracy technologicznej między krajami uprzemysłowionymi a rozwijającymi się, finansowania długoterminowego, jak rownież obowiązującej umowy dotyczącej celu 2OC.

Rozprawa na temat "wczesnych aukcji"

Komisja Europejska wydała zaproszenia na rozprawę otwartą na temat możliwości wcześniejszego nabywania uprawnień do emisji. Rozprawa w szczegolności dotyczyła uprawnień do emisji (EUA) dla III okresu rozliczeniowego czyli między 2011 a 2012 rokiem. Dostawcy energii elektrycznej oczekują wczesnych aukcji po to, aby zabezpieczyć swoją sprzedaż, kontrakty podpisywane są nawet na trzy lata wprzod. Aby uniknąć ryzyka cenowego muszą oni wcześniej nabyć uprawnienia do emisji. Analitycy przewidują, że na aukcjach znajdzie się między 100 a 300 miliona EUA, co stanowi dla wczesnych aukcji odpowiednią ilość. Firmy jak i osoby prywatne - mogą wziąć aktywny udział w ustalaniu wolumenow, jak rownież rozplanowania sprzedaży w czasie do 7 lutego 2011 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 49/2010

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!