Raport rynku CO2. Tydzień 5/2010

Raport rynku CO2. Tydzień 5/2010
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel Emisjami: Aukcje wpływają na cenę jednostek EUA

Bid-Offer Dec09: EUR 12.75-12.83

W zeszły wtorek obrót handlowy rozpoczął się od kursu 13,49 EUR, w ciągu dnia zaś zanotował stabilny wzrost do poziomu 13,65 EUR. Kurs zamknięcia był zaledwie o kilka centów niższy od najwyższego kursu dnia - 13,61 EUR. Serwis informacyjny traktujący o problematyce rynku aktywów węglowych ogłosił, że zgodnie z przeprowadzonym wśród rządów krajów członkowskich sondażem, przydział EUA nastąpi między połową a końcem lutego. Niemcom przydzielone zostanie 391 milionów EUA po 15 lutego, Wielkiej Brytanii 216 milionów jednostek EUA pod koniec miesiąca, Hiszpanii zaś 148 milionów EUA także 28 lutego.

W środę, cena transakcji terminowych Dec10 osiągnęła cenę najwyższy w całym tygodniu poziom 13,78 EUR, po południu ich cena nieco spadła. Popołudniowe wieści z giełdy w Stanach Zjednoczonych wywarły presję na cenę ropy naftowej, i cena jednostek EUA również spadła. Cena ropy naftowej obniżyła się o 2 USD i jej kurs zamknięcia wynosił 73.72, co stanowi spadek o 1 USD w stosunku do wczorajszego kursu zamknięcia. Kurs zamknięcia jednostek EUA to 13.40 EUR. W czwartek tendencja spadkowa nadal trwała. Rankiem okazało się, że Komisja Europejska zasygnalizowała akceptację Porozumienia z Kopenhagi.

Potwierdzono również to, że państwa członkowskie Unii Europejskiej obniżą emisję gazów cieplarnianych o 20 % w stosunku do poziomu sprzed roku 1990 do 2020 roku. Potwierdzono także, że Unia Europejska chce obniżyć emisję, do 30% jeżeli; międzynarodowe porozumienie w kwestii redukcji zostanie osiągnięte.

Jednocześnie, kurs zamknięcia EUA okazał się niższy od kursu dnia poprzedniego - 13,14 EUR. W piątek cena węgla wciąż spadała. Kontrakt referencyjny został otwarty 13,14 EUR, lecz potem - w wczesnych godzinach rannych - spadł poniżej istotnego z psychologicznego punktu widzenia poziomu 13 EUR. Przed zamknięciem rynku cena transakcji terminowych Dec10 spadła do poziomu 12.90 EUR. We poniedziałek nastąpił gwałtowny wzrost ceny ropy naftowej.

Kurs otwarcia wynosił 73 USD, i niemal wzrósł do poziomu 75 USD przez zamknięciem dnia. Wyjątkowo, tym razem wzrost cen ropy naftowej nie miał wpływu na cenę aktywów węglowych, kurs zamknięcia wynosił 12,72 EUR, czyli tylko o 0,18 EUR mniej niż poprzedniego dnia. Wygląda na to, że, ceny ropy naftowej i aktywów węglowych nadal rozwijają się niezależnie od siebie. Wydarzenie to mogło zostać spowodowane wynikiem aukcji, które odbyły się w Wielkiej Brytanii i Niemczech w tym tygodniu. Dodatkowo, oprócz przydziału EUA planowanego na koniec lutego 2010 roku, w tym tygodniu odbywają się regularne aukcje w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Przedwczoraj, Niemcy sprzedały na aukcji 300.000 EUA w cenie 12,46 EUR.

Cena ta plasowała się nieznacznie poniżej ceny spot na rynku wtórnym, podczas trwania aukcji. 4,4 milionów EUA zostało sprzedawanych na dzisiejszej aukcji w Wielkiej Brytanii w cenie 12,66 EUR. Przedwczoraj transakcje terminowe Dec10 EUA nadal traciły na wartości.

Po otwarciu kurs wynosił 12,79 EUR, następnie spadł do najniższej ceny w przeciągu ostatnich czterech tygodni ceny 12.64 EUR, w ciągu dnia. Tuż przed zamknięciem rynku, wzrósł nieco do poziomu 12.74 EUR. Wczoraj kontrakt wyjściowy otwarto z ceną 12.75 EUR. W transakcjach terminowych Dec10, różnica między CER a EUA wynosiła 1,50 EUR.

Cele redukcji a Porozumienie z Kopenhagi

Wygasł określony w Porozumieniu z Kopenhagi ostateczny termin uwzględnienia celów redukcji emisji CO2.

Rządy krajów UNFCCC miały czas do 31 stycznia, na przedstawienie celów redukcji emisji CO2, cele te miały być uwzględnione w aneksie do Porozumienia z Kopenhagi.

Do tego czasu jedna trzecia stron podpisujących porozumienie zobowiązało się do jego przestrzegania.

Wśród tych krajów znaleźli się najwięksi światowi emitenci dwutlenku węgla, tacy jak UE, Australia, Chiny, Stany Zjednoczone, Indonezja, Brazylia, Republika Południowej Afryki, Korea Południowa, Japonia, Kanada, Rosja, oraz Indie, które wspólnie wytwarzają ponad 80% światowej emisji gazów cieplarnianych (GHG). Najczęściej były to powtórzenia tych samych deklaracji dotyczących redukcji, które składano jeszcze przed szczytem w Kopenhadze, jest to pierwszy tak poważny decyzyjny krok w dobrym kierunku. Pozostałe kraje zasygnalizowały, iż również przedstawią swoje deklaracje, pomimo upływu ostatecznego wynikającego z Porozumienia z Kopenhagi terminu ich składania.

Penny Wong, australijski minister ds. zmian klimatycznych i wody ogłosił, iż zamiarem Australii jest redukcja emisji w przedziale 5-25%, w zależności od zobowiązań innych największych emitentow. Jeśli nie dojdzie do jednoznacznego międzynarodowego porozumienia lub, jeżeli inne kraje zobowiążą się do niewielkich redukcji emisji, to Australią zobowiąże się do obniżenia emisji gazów cieplarnianych o 5% w stosunku do poniżej z 2000 roku; do 2020 roku. Chiny dobrowolnie zadeklarowały podjęcie celu którym jest redukcja emisji o 40-45% poniżej poziomu z 2005 - do 2020 roku, który to został uwzględniony w Porozumieniu z Kopenhagi.

Oznacza to, że jeden z największych na świecie emitentów zamierza obniżyć emisje prawie o połowę w przeliczeniu na jednostki PKB. Ponadto Chiny planują zwiększyć odsetek paliw nie kopalnych w podstawowym zużyciu energii o 15%, zwiększyć powierzchnię lasów o 40 mln ha, a jego zapas o 1,3 mld metrów sześciennych powyżej poziomu z 2005 - do 2020 roku.

Indie zamierzają obniżyć współczynnik emisji o 20-25% do 2020 roku, poniżej poziomu z 2005 roku. Stany Zjednoczone ogłosiły, że w zależności od decyzji Senatu w sprawie jeszcze nie rozstrzygniętej ustawy o ochronie klimatu obniżą do 2020 roku emisję o 17% poniżej poziomu z 2005. Brazylia planuje wprowadzić szereg środków mających na celu ograniczenie wylesiania, oraz poprawę wydajności energetycznej i zwiększenia procentu udziału energii odnawialnej w krajowej sieci energetycznej. Środki te mają zmniejszyć krajową emisję o 36-39% poniżej przewidywanego poziomu do 2020 roku. RPA chce ograniczyć emisję poniżej omawianego roku o 34% do 2020 r., oraz o 42% do 2025 roku. Natomiast Korea Południowa o 30% do roku 2020. Malediwy, na przykład zadeklarowały w piśmie do ONZ, że do 2020 będą krajem neutralnym klimatycznie.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 5/2010

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!