Raport rynku CO2. Tydzień 7/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 7/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU- Handel emisjami: Wzrost cen EUA

Bid-offer for Dec08: 21.51 – 21.53 EUR
Ceny Alokacji EUA wzrosły o ponad 8% i obecnie osiągają poziom powyżej 21 Euro. W ubiegły wtorek cena zamknięcia kontraktu forward wahała się poniżej 20 Euro. Brak kierunku wytyczonego poprzez analizy fundamentalne rynku energii powodował, ze ceny w następnym dniu wyglądały bardzo podobnie. Środa zmieniła ten poziom, ceny wzrosły o około 4% wspierane pozytywnymi zmianami na rynku nośników energii. Szczególnie wzrost cen węgla i gazu pociągnął za sobą wzrost cen energii elektrycznej do poziomu 63EUR/MWh. Zwykle taki wzrost jest odzwierciedlony również w zmianach na rynku emisji. Istotnie cena zamknięcia Dec08 osiągnęła poziom 20.87 Euro.
Ten tydzień rozpoczął się podobnie. Przy niskich ilościach handlu ceny wahały się tylko nieznacznie i granica 21Euro nie została przekroczona. Jednakże już pierwsze godziny wtorkowego handlu zmieniły ta sytuacje podnosząc wartości EUA do 21.65 Euro. Zmiany na rynku EUA wzmocniły ceny na rynku certyfikatów Kyoto, które obecnie osiągają poziom 15.40 Euro.

Arabia Saudyjska oraz Norwegia za CCS

Dwa kraje Norwegia i Arabia Saudyjska, eksporterzy ropy naftowej, zdecydowały się na ścisła współprace związana z CCS (przechwytywaniem oraz przechowywaniem dwutlenku węgla) Technologie pozwalają już na przechowywanie dwutlenku węgla pod poziomem ziemi, a wiec bez niszczącego wpływu dla atmosfery. Technologie takie są już wykorzystywane w niektórych projektach, jednakże nie są jeszcze rozpowszechnione na szeroka skale. Norwegia jest jednym z krajów, który wspiera inicjatywę włączenia projektów CCS do mechanizmów CDM. Decyzja taka nie została podjęta w Bali. Arabia Saudyjska oraz Norwegia zasygnalizowały swoje zainteresowanie zwiększeniem zastosowania tego typu technologii. Akceptacja tego typu technologii w projektach CDM powinna wpłynąć na skale wykorzystania tego typu rozwiązań. Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) szacuje, potencjał projektów CCS do 2012 roku na 580 Milionów ton CO2 rocznie.
Źrodło: Reuters, 18.02.2008; International Energy Agency, Carbon Capture and Storage in the CDM, 2007

Japonia wprowadzi handel emisjami na giełdę energii

Rząd japoński planuje włączenie handlu emisjami do produktów giełdy energii w 2009. Minister Środowiska i Handlu (METI) jest odpowiedzialne za opracowanie szczegółowych zasad handlu na japońskiej giełdzie energii. Jak do tej pory w Japonii handel emisjami nie jest obowiązkowy, jednakże firmy energetyczne biorą aktywny udział w dobrowolnym handlu emisjami również certyfikatów z projektów Kyoto.
Źrodło: Point Carbon, 15.02.2008

Scislejasza Wspolpraca Climex Alliance

W ubiegly piatek, czlonkowie Climex Alliance oglosili, iz beda scisle ze soba współpracować . Oprócz platformy New Values, EUETS.com, hiszpańska Sendeco jest częścią tej platformy. Węgierska grupa Vertis, holenderski Rabobank oraz operator sieci TenneT będą istotnymi udziałowcami Climex. Nowa firma oferować będzie handel spot certyfikatów CER, alokacji EUA oraz certyfikatów VER. Clearing będzie odbywał się przez APX.
Źrodło: Climex, Vertis, APX
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 7/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!