Raport rynku CO2. Tydzień 8/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 8/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU- Handel emisjami: Węgiel wpływa na ceny emisji

Bid-offer for Dec08: 21.21 - 21.29 EUR

W ubiegły wtorek wszystkie możliwe czynniki wspierały cenę emisji (EUA):
Ropa wzrosła o ponad USD 3, ceny energii elektrycznej również wzrosły znacząco a ceny węgla spadły. W rezultacie kontrakt grudnia Dec08 wzrósł o około 75 centów. Tendencja ta początkowo utrzymywała się również następnego dnia. Wspierane wzrostem cen ropy, ceny alokacji przełamały poziom 22 Euro. Jednakże wzrost ten nie utrzymał się do końca dnia i cena zamknięcia osiągnęła poziom 21.50 Euro. W czwartek, cena otwarcia była znacznie wyższa od dnia poprzedniego, osiągając wartość 21.90 Euro. Wzrost popytu ze strony firm energetycznych spowodował ponowny wzrost do 22.10 Euro. Ceny energii elektrycznej wzrastały systematycznie, chociaż ropa oraz węgiel strąciły nieznacznie na wartości. Przy cenie 22.10 Euro niektóre z instytucji finansowych próbowały zrealizować profit i oferowały sprzedaż certyfikatów. W rezultacie kontrakty terminowe futures z data grudnia08 spadły do wartości 21.70 Euro. Również w czwartek zanotowano największa ilość handlu certyfikatami na poziomie 12.3 milionów ton. W piątek kontrakt grudnia wahał się w granicach 21.30 i 21.70 Euro za tonę. Ze względu na utrzymujące się zainteresowanie sprzedażą, ceny kontraktów zaczęły słabnąc. Dopiero kiedy ceny ropy wzrosły, pociągając za sobą ceny niemieckiej energii elektrycznej zaobserwowaliśmy wzrost cen emisji, które osiągnęły wartość 21.48 Euro. W tym tygodniu ceny otwarcia były wyższe i wahały się na poziomie 21.90 Euro, jednakże bardzo wysokie ceny węgla - około 129 USD - wpłynęły na osłabienie tych wartości. Wysokie ceny energii elektrycznej w Niemczech przeciwdziałały tej tendencji i spowodowały, ze we wtorek cena emisji osiągnęła poziom 21.50 Euro.

Programowy Projekt JI w Niemczech zaaprobowany

Pod koniec stycznia, Niemiecka Agencja (DEHSt) zaaprobowała pierwszy w świecie projekt programowy JI (JIM.NRW) w północnej Rhine-Westphalia. Male i średniej wielkości firmy oraz indywidualni użytkownicy mogą teraz uczestniczyć w międzynarodowym handlu emisjami ze względu na ten projekt. Warunkiem jest wymiana starych systemów grzewczych na nowe urządzenia zapewniające wyższa wydajność lub używające czystszego paliwa. Działanie takie powinno być motywujące dla firm, większych mieszkań, budynków biurowych oraz instytucji takich jak szpitale do zwiększenia efektywności użytkowania energii. Firmy objęte obowiązkiem redukcji emisji nie mogą uczestniczyć w tym projekcie. Projekt został wprowadzony wspólnie przez agencje energetyczna NRW oraz ministerstwo tego regionu. Agencja energii będzie odpowiedzialna za monitorowanie zredukowanych ilości emisji i przekształcenie tej redukcji w jednostki handlowe w systemie ETS. Oczekuje się, ze około 245,000 t CO2 powinno być zaoszczędzone. Uzyskany profit będzie rozdzielony pomiędzy firmy uczestniczące w tym projekcie. Agencja chce również włączyć podobna organizacje - EnergieRhonAlp - która działa na terenie Francji.
W przeciwieństwie do typowych projektów JI, projekty programowe obejmują swoim zasięgiem wiele firm w danym regionie. Projekt ten będzie przeprowadzony jako Track 1. Pozwoli to na zatwierdzenie projektu bez udziału JISC, co jest konieczne w przypadku projektów Track2.
Źrodło: NRW Energy Agency, Point Carbon 08.22.2008

Zurich oferuje ubezpieczenie ryzyka projektów CDM

Zurich - instytucja finansowa zlokalizowana w Szwajcarii - oferuje ubezpieczenie ryzyka politycznego związanego z implementacja projektów CDM. Obecnie, projekty CDM zlokalizowane są w zaledwie kilku krajach, miedzy innymi ze względu na warunki polityczne w innych krajach, postrzeganych jako zbyt ryzykowne. Oferowane produkty ubezpieczają ryzyko takie jak - odmowa "Letter of Approval" lub tez nacjonalizacja uczestniczących firm. Produkt taki jest częścią inicjatywy oferowanej przez firmę.
Od końca ubiegłego roku Grupa MunichRe oferowała podobne produkty które pozwalają na ubezpieczenie implementacji projektów CDM oraz ryzyka politycznego.
Źrodło: Munich Re, Point Carbon 02.21.2008
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 8/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!