Raport rynku CO2. Tydzień 9/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 9/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU- Handel emisjami: Ceny węgla wpływają na emisje

Bid-offer for Dec08: 20.60 - 20.65 EUR

W ubiegły wtorek cena zamknięcia kontraktu 08 wynosiła 21.35Euro, a wysokie ceny energii w tym również węgla, zapobiegły dalszemu wzrostowi. W środę ceny emisji spadły o 0.10Euro I podążały za bardzo niestabilna cena ropy, która spadla o ponad USD1. Ceny węgla wzrosły tylko nieznacznie. W czwartek zaobserwowaliśmy ponowny spadek cen emisji o 0.10Euro, pomimo iż ceny ropy wzrosły o ponad 2 dolary oraz ceny energii elektrycznej, która już osiąga bardzo wysokie wartości, również ponownie wzrosły. Było to prawdopodobnie spowodowane wzrostem cen węgla, które podniosły się o 3 dolary. Spowodowało to nowa tendencje w wahaniach cen emisji, które ponownie osiągnęły wartości notowane we wtorek. Rynek zamknął się na poziomie 21.31 Euro. Ceny energii elektrycznej osiągnęły wartość 65.00Euro/MWh a ceny węgla wzrosły tylko nieznacznie o USD1.63. Ceny ropy przekroczyły wartość USD100.
Na początku tygodnia zaobserwowaliśmy spadek cen EUA poniżej 21Euro. Pierwszego dnia, notowania emisji osiągnęły wartość 20.85Euro. Ceny energii elektrycznej spadły, a ceny węgla odgrywające znacząca role, osiągnęły wartość USD136.28. W ciągu tygodnia ceny węgla wzrosły o ponad USD6 a w porównaniu z już rekordowa wartością notowana w 21go lutego, o ponad USD14. Spowodowało to, ze gaz stal się atrakcyjniejszym paliwem. Ceny EUA spadły o ponowne 0.30Euro.

ITL powinien być przyłączony tego lata

Podczas konferencji organizowanej w zeszłym tygodniu przez Grupe 3C oraz firmę prawnicza Beiten Burkhardt we Frankfurcie, Dr Jürgen Landgrebe z niemieckiego zrzeszenia (Deutsche Emissionshandelsstelle - DEHSt) ogłosił, iż połączenie pomiędzy niemieckim rejestrem oraz międzynarodowym rejestrem ITL powinno nastąpić na początku lata. Transfer alokacji do indywidualnych systemów operacyjnych zostanie oddalone do tego czasu. Ta decyzja została również przekazana operatorom systemów. W przeciwieństwie do przedstawicieli rządowych innych krajów, DEHSt zdecydowała nie wydawać alokacji emisji na bazie tymczasowej. Tego typu opóźnienie jest niezbędne, gdyż każda alokacja odpowiada jednostce AAU wydanej na początku tego roku.
Źrodło: Munich Re, Point Carbon 02/21/2008

Komitet Zarządzający JI odrzucił Bułgarski projekt

Na zgromadzeniu 21-22 lutego 2008, Komitet zarządzający JI (JISC) odrzucił Bułgarski projekt elektrowni wodnej. Była to jedna z pierwszych decyzji przedstawionych przez JISC. Jako powód, komisja podała nieprawidłowa ocenę redukcji emisji oraz niewystarczające obliczenia oraz monitoring projektu. Firma rozwijająca ten projekt, nie wprowadziła dostatecznych zmian do projektu, po uzyskaniu informacji o błędach w zeszłym listopadzie. Wówczas Komisja JISC również nie zaakceptowała warunku "dodatkowosci". Decyzja Komisji była oczekiwana z napięciem gdyż ustanowiona w lutym Komisja JISC do tego czasu nie ogłaszała żadnych komunikatów, w przeciwieństwie do komisji CDM, ustanowionej w 2001 roku, która wydala ponad 1000 decyzji dotyczących projektów.
Ustanowienie komisji JISC pozwala na zatwierdzenie projektów JI w Bułgarii zgodnie z metoda "track 2". Kraj goszczący projekt, ma prawo zatwierdzić taki projekt jako JI (w metodzie "track 1") gdy kraj ten osiągnie wszystkie kryteria ustalone w Protokole z Kyoto. Wlacza to posiadanie odpowiedniej infrastruktury ( jak na przykład narodowego rejestru oraz metodologii obliczania emisji gazów cieplarnianych). Bułgaria będzie mogła osiągnąć te warunki najwcześniej w listopadzie tego roku po dokładnej ocenie przez UN. Będziemy wówczas mogli zaobserwować jak surowej ocenie poddane zostaną projekty "track 1". Komisja JISC zaaprobowała projekt w przemyśle cementowym na Ukrainie.
Źródło: UNFCCC, 3C
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 9/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!