RBN: trzeba rozważyć integrację zarządzania energetyką

RBN: trzeba rozważyć integrację zarządzania energetyką
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rada Bezpieczeństwa Narodowego uważa, że trzeba zastanowić się nad integracją zarządzania sprawami energetyki w państwie, w tym także na szczeblu rządowym - poinformował po poniedziałkowym posiedzeniu Rady szef BBN Stanisław Koziej.

Bezpieczeństwo energetyczne było jednym z tematów poniedziałkowego posiedzenia RBN z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego. "Ze względu na złożoność problemu i liczbę instytucji zajmujących się energetyką, także w rządzie, konkluzja RBN jest następująca - istnieje potrzeba zastanowienia się nad integracją zarządzania sprawami energetyki w państwie, w tym także na szczeblu rządowym" - mówił po posiedzeniu rady szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

"Dyskusja obejmowała podkreślanie kluczowego znaczenia problemu energetyki dla bezpieczeństwa rozwoju kraju, jego złożoność i kompleksowość. Mowa była o zasobach energetycznych, kontekście transportu paliw, czy energetyce jądrowej, czyli wszystkich aspektach szeroko pojętego bezpieczeństwa energetycznego" - dodał Koziej.

Szef BBN podkreślił, że posiedzenie zakończyło się zdefiniowaniem pewnego problemu, który będzie dalej rozpatrywany na szczeblu rządowym, ale nie zapadły decyzje typu "trzeba zrobić to i to". Członkowie Rady doszli do wniosku, że w kwestii energetyki jest pewien problem z koordynacją działania instytucji rządowych - poinformował Koziej.

Jak dodał, ewentualne powołanie ministerstwa energetyki w ramach integracji jest problemem rządowym, a nie prezydenta czy RBN. "W jaki sposób Rada Ministrów się zorganizuje, to jest problem rządu" - podkreślił.

W kwietniu, po wydarzeniach związanych z memorandum ws. gazociągu Jamał II, prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że Polska potrzebuje koordynacji polityki energetycznej i ośrodka, który by ją prowadził. Zapowiedział wówczas, że posiedzenie RBN będzie poświęcone ocenie punktu, w którym Polska się znajduje, jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, skutków podjętych działań, a także perspektyw i planów na przyszłość.

Odnosząc się do sprawy Jamału II, Stanisław Koziej stwierdził, że była mowa o całej sytuacji, ale nie może powiedzieć nic więcej ze względu na niejawny charakter posiedzenia RBN.

RBN to konstytucyjny organ doradczy prezydenta. W skład Rady wchodzą marszałkowie obu izb parlamentu, premier, wicepremier, ministrowie: spraw zagranicznych, obrony, spraw wewnętrznych oraz administracji, a także szefowie partii reprezentowanych w parlamencie, oprócz prezesa PiS, który nie uczestniczy w pracach Rady.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: RBN: trzeba rozważyć integrację zarządzania energetyką

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!