XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

RBN zajmie się bezpieczeństwem energetycznym Polski

RBN zajmie się bezpieczeństwem energetycznym Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Ocena zmian mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski to jeden z tematów planowanego na maj posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego - powiedział w niedzielę PAP rzecznik szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Marcin Skowron.

"Kolejne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zostało zaplanowane na maj. Zgodnie z wytycznymi prezydenta Bronisława Komorowskiego jednym z punktów rozmów będzie ocena zmian zachodzących w środowisku bezpieczeństwa energetycznego Polski zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych" - poinformował Skowron.

Jak dodał, ma to związek z analizami prowadzonymi przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, jakie odbywały się m.in. w ramach Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego.

Informacja o dokładnym terminie i szczegółowym porządku obrad majowego posiedzenia Rady zostanie podana w nadchodzącym tygodniu.

O tym, że bezpieczeństwo energetyczne będzie tematem posiedzenia RBN mówił w niedzielę wicepremier, lider PSL Janusz Piechociński, który był gościem programu "Kawa na ławę" w TVN24.

"Będzie RBN o sytuacji gazowo-energetycznej w Europie środkowo-wschodniej" - powiedział Piechociński. "Zwracam uwagę, że nie tylko Rosjanie, ale również inni partnerzy ze Wschodu rozgrywali polskę kartą gazową, czy próbują rozgrywać" - powiedział Piechociński.

Na początku kwietnia w Petersburgu szef koncernu Gazprom Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz Mirosław Dobrut podpisali "Memorandum o wzajemnym zrozumieniu" dotyczące oceny na etapie przedinwestycyjnym możliwości realizacji nowego gazociągu z Białorusi przez Polskę na Słowację.

O podpisaniu tego memorandum nie wiedzieli zarówno premier Donald Tusk, jak i minister skarbu Mikołaj Budzanowski, który w efekcie stracił stanowisko. Szef rządu ogłaszając w miniony piątek decyzję o dymisji Mikołaja Budzanowskiego zarzucił mu nieskuteczny nadzór nad spółkami strategicznymi. Chodzi o kontrolowane przez ministra skarbu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, do którego należy 48 proc. akcji EuRoPol Gazu.

Zaraz po pojawieniu się informacji o memorandum, na początku kwietnia, o zwołanie posiedzenia RBN w tej sprawie zaapelowała Solidarna Polska. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wydało wówczas komunikat, w którym podkreśliło, że na bieżąco monitoruje kwestie związane z bezpieczeństwem energetycznym i w maju RBN zajmie się tym tematem, ale nie będzie to nadzwyczajne posiedzenie Rady.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: RBN zajmie się bezpieczeństwem energetycznym Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!