Redukcja CO2 - wspólny cel, różne drogi

Redukcja CO2 - wspólny cel, różne drogi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Dążenie do redukcji emisji CO2 poprzez rozwijanie nowych technologii jest słusznym kierunkiem. Różnice dotyczą natomiast tego, jak szybko ten cel ma być osiągnięty - mówiono w poniedziałek podczas odbywającego się w ramach EEC 2012 panelu, poświęconemu polityce energetycznej Unii Europejskiej.

- Wspólnota węgla i stali legła u podstaw Unii Europejskiej. Przez lata jej istnienia zatraciliśmy jednak wspólną politykę energetyczną. Obecnie ona nas dzieli zamiast łączyć. Niewątpliwe kraje starej Unii mają gospodarkę postindustrialną. Wspólnie z krajami, które stały się członkami UE w ostatnich latach, staramy się nadgonić zaległości, ale czeka nas jeszcze daleka droga do przebycia - mówił prof. Jerzy Buzek.

Tomasz Tomczykiewicz, podsekretarz stanu w resorcie gospodarki, podkreślił, że dalsze podnoszenie limitów emisji CO2 skutkowałoby jeszcze większym wzrostem cen energii, a co za tym idzie również spadkiem konkurencyjności polskiej gospodarki.

- W kwestii bezpieczeństwa energetycznego stawiamy na nasz narodowy interes. Obecnie jesteśmy zabezpieczeni, bo 90 proc. energii wytwarzamy z węgla kamiennego i brunatnego. Drastyczne wytyczne mapy drogowej do 2050 r. to bezpieczeństwo by nam odebrało. Uważamy, że bardziej powinno stawiać się na efektywność energetyczną. Bez porozumienia globalnego, w którym będą uczestniczyć też najwięksi światowi emitenci, mówienie o dalszej redukcji emisji CO2 nie ma sensu - zaznaczył Tomczykiewicz.

Również Mariusz Machajewski, wiceprezes Lotosu, wskazał na ważną rolę efektywności energetycznej.

- Im mniej energii zużywamy, tym mniej CO2 emitujemy. Przykładowo nasza rafineria w Gdańsku należy do najefektywniejszych energetycznie w Europie. Powinniśmy też rozwijać czyste technologie węglowe. Wszyscy chcemy dążyć do celu, jakim jest redukcja emisji CO2. Różnimy się natomiast tym, w jaki sposób chcemy go osiągnąć - powiedział Machajewski.

Mikael Lemstroem, prezes Fortum Power and Heat Poland, przyznał, że rozumie Polskie stanowisko dotyczące emisji CO2.

- Węgiel i gaz wciąż będzie używany w energetyce, zwłaszcza cieplnej. Musimy sobie jednak jakoś poradzić z emisją CO2 i należy to robić poprzez rozwijanie nowoczesnych technologii. Pamiętajmy, że już za 200-300 lat nie będziemy posiadać zasobów paliw kopalnych, a za 100 lat będą one niezwykle drogie. Nie wiemy nawet, ile będzie kosztowała ropa za 15-20 lat. Spójrzmy, jak wzrosły jej ceny w ostatnich latach - wskazał Lemstroem.

Natomiast Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG, zaznaczył, polityka klimatyczna UE powinna uwzględniać specyfikę miksów energetycznych poszczególnych krajów.

- Jako UE przyjęliśmy bardzo ryzykowną drogę rozwoju ustawiając na niej dodatkowe płotki w postaci limitów CO2. Nie wiemy jeszcze jakie przyniesie to skutki. Natomiast gigantyczną szansą dla Polski, aby obniżyć emisję CO2, jest wydobycie gazu łupkowego na skalę przemysłową - podsumował Hinc

Według propozycji Komisji Europejskiej, zawetowanych w marcu przez Polskę, UE miałaby zredukować swoje emisje CO2 o 40 proc. do 2030 r., o 60 proc. do 2040, a w 2050 r. aż o 80 proc. w porównaniu z 1990 r.

Wcześniej, podczas szczytu unijnego w grudniu 2008 r. uchwalono pakiet energetyczno-klimatyczny. Zawiera on postanowienia wykonawcze do unijnej polityki energetycznej do 2020 r., spopularyzowanej pod hasłem 3x20 proc., tzn. redukcji emisji CO2 o 20 proc., uzyskanie 20 proc. udziału odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii, 20-procentową poprawę efektywności energetycznej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Redukcja CO2 - wspólny cel, różne drogi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!