Referendum w Brodach nieważne. Przeciwnicy kopalni nie składają broni

Referendum w Brodach nieważne. Przeciwnicy kopalni nie składają broni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przeprowadzone w niedzielę (18 sierpnia) referendum ws. odwołania rady gminy Brody (Lubuskie) jest nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji - poinformował PAP dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zielonej Górze Stanisław Blonkowski.

Wniosek o jego przeprowadzenie złożyła grupa inicjatywna, która nie zgadza się na budowę kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, popieraną przez część radnych.

Uprawnionych do głosowania było 2775 mieszkańców gminy. W referendum wzięło udział 701 osób, tj. 25,26 proc. uprawnionych. Tymczasem wynik byłby wiążący, gdyby do urn poszło 3/5 wyborców, którzy wybrali radę gminy jesienią 2010 r. Wówczas do wyborów poszło 1 416 osób. 3/5 tej liczby to 850 osób, zatem próg ważności nie został osiągnięty i rada nie została odwołana - wyjaśnił Blonkowski.

Dodał, że na 701 oddanych głosów 672 były ważne. Za odwołaniem rady opowiedziały się 622 osoby, a przeciw 50.

Z przeprowadzonych wierceń wynika, że zasoby węgla brunatnego złoża "Gubin" zlokalizowanego w gminach Gubin i Brody wynoszą 1,561 mld ton. O koncesję na wydobycie węgla w tym rejonie ubiega się spółka PGE Gubin, która należy do Grupy PGE.

Planowana inwestycja od kilku lat budzi wiele kontrowersji wśród mieszkańców gmin Brody i Gubin. Część z nich popiera budowę kompleksu energetycznego (kopalnia i elektrownia), nie brakuje jednak oponentów tego przedsięwzięcia. W referendach z 2009 roku mieszkańcy obu gmin sprzeciwili się budowie kopalni.

Przeciwnicy kompleksu energetycznego uważają, że jego powstanie spowoduje wysiedlenia, wpłynie negatywnie na stan środowiska i warunki życia mieszkańców okolicznych terenów.

W regionie jest także duże lobby na rzecz budowy kopalni węgla brunatnego i elektrowni. O realizację inwestycji zabiegają m.in. władze województwa, Organizacja Pracodawców Ziemi Lubuskiej, Lubuska Izba Budowlana czy Lubuski Sejmik Gospodarczy.

Zwolennicy kompleksu wskazują, że inwestycja liczona w miliardach złotych będzie oznaczała tysiące miejsc pracy i dynamiczny rozwój nie tylko gmin, na terenie których powstanie, ale także całego regionu oraz jest niezbędna dla rozwoju polskiej energetyki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Referendum w Brodach nieważne. Przeciwnicy kopalni nie składają broni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!