XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Reforma unijnego rynku energetycznego nieunikniona

Reforma unijnego rynku energetycznego nieunikniona
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Radykalna reforma unijnego rynku energetycznego zdaje się być przesądzona. Polska nie powstrzyma zmian i będzie musiała dostosować swoją energetykę do reguł nakreślonych przez Komisję Europejską

Rozpoczynający się w czwartek wiosenny, gospodarczy szczyt UE w Brukseli może zadecydować o szybkim wdrożeniu radykalnych reform gospodarczych, których głównym celem będzie redukcja emisji CO2 aż o 20 proc. do 2020 r. - wynika z projektu dokumentu podsumowującego szczyt (tzw. konkluzji szczytu UE), na który powołuje się "Gazeta Wyborcza".

Z konkluzji wynika, że polityczna dyskusja o szczegółach reformy zakończy się jeszcze w tym roku, w czasie, gdy pracami UE będzie kierować Francja. Zaś wdrożenie kilku dyrektyw i rozporządzeń ma nastąpić na samym początku 2009 roku.

Większość krajów unijnych zgadza się, by reforma wyglądała tak, jak proponuje Komisja Europejska. Zgodnie z konkluzją każde państwo UE będzie miało własne, obowiązkowe minimum udziału energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w bilansie energetycznym. Polska w 2020 r. - 15 proc. Ponadto po 2013 r. wszystkie zezwolenia na emisję CO2 dla sektora energetycznego będą sprzedawane na aukcjach, przy czym ogólna liczba wszystkich dostępnych zezwoleń dostępnych w Europejskim Systemie Handlu Emisjami (ETS) zostałaby obcięta o 21 proc. w porównaniu z 2005 r. Projekt zakłada również znaczące, nawet 10-procentowe redukcje emisji dwutlenku węgla w tych branżach, które nie uczestniczą w ETS oraz wzrost do 10 proc. udziału biopaliw (np. etanolu) w użyciu paliwa w sektorze transportowym - wymienia "GW".

Jeżeli przecieki potwierdzą się, Polska nie będzie miała wielu możliwości, żeby zmienić kształt "pakietu klimatycznego". A bardzo na to liczyła. Jeszcze przed kilkoma tygodniami przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki nie ukrywali, że pomysły Brukseli są zbyt kosztowne i powinny być storpedowane.

Na zaczynającym się w czwartek szczycie Polska chce wywalczyć kilka zmian. Przykładowo, do konkluzji szczytu UE mają zostać dopisane słowa o konieczności "zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw energii", o tym, że reformy będą musiały uwzględniać "solidarność między państwami Unii" oraz że kraje UE są na różnym poziomie rozwoju gospodarczego.

Na podstawie takich ogólnych zapisów w przyszłości Polsce mogłoby się udać wywalczyć np. trzyletnie odroczenie obowiązku sprzedawania zezwoleń na emisję CO2 elektrowniom na aukcjach (dziś polskie elektrownie dostają te pozwolenia za darmo) - wyjaśnia dziennik.

Polskim dyplomatom udało się też zagwarantować, że w konkluzjach ze szczytu będzie zapis o tym, że w rozmowach z krajami spoza UE (np. z Rosją) o energii Unia musi mówić jednym głosem. Polska zdołała też wcisnąć do konkluzji wzmiankę o tym, że ważnym elementem dyskusji o powstrzymywaniu światowych zmian klimatycznych będzie tegoroczna konferencja klimatyczna ONZ w Poznaniu.

Innym ustaleniem podjętym na szczycie UE może być ostrzeżenie pod adresem krajów takich jak Chiny i Indie: jeżeli nie zaczną redukować emisji CO2 u siebie, to UE może być zmuszona wprowadzić bariery handlowe, tak żeby wyrównać warunki konkurencji (bez takich barier europejski przemysł ciężki obarczony nowymi obowiązkami byłby mniej konkurencyjny).
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Reforma unijnego rynku energetycznego nieunikniona

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!