XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rekordowa ekspansja energii odnawialnej

 Rekordowa ekspansja energii odnawialnej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2017 r. ekspansja odnawialnych źródeł energii w sektorze energetycznym była największa w historii - wynika z dorocznego raportu sieci REN21. Za energetyką nie nadążą jednak sektor transportu oraz produkcji ciepła i chłodu.

  • W skali globalnej 70 proc. nowych mocy wytwórczych, oddanych do użytku w zeszłym roku stanowiły źródła odnawialne.
  • Przybyło ich 178 GW, co jest najwyższą wartością w historii. Jednak sektory ciepłowniczy, produkcji chłodu i transportowy, odpowiadające za cztery piąte światowego zużycia energii, są daleko za sektorem energetycznym jeśli chodzi o udział źródeł odnawialnych.
  • Poziom inwestycji, w przypadku OZE był dwukrotnie wyższe niż suma inwestycji w moce oparte na paliwach kopalnych i jądrowe. "Udział OZE w produkcji energii, jak i w globalnych inwestycjach będzie już tylko rósł" - ocenia się w raporcie.

W opublikowanym w poniedziałek raporcie Renewables 2018 Global Status Report (GSR) REN21 ocenia, że w skali globalnej 70 proc. nowych mocy wytwórczych, oddanych do użytku w zeszłym roku stanowiły źródła odnawialne. Przybyło ich 178 GW, co jest najwyższą wartością w historii. Jednak, według raportu, sektory ciepłowniczy, produkcji chłodu i transportowy, odpowiadające za cztery piąte światowego zużycia energii, są daleko za energetycznym jeśli chodzi o udział źródeł odnawialnych.

W ubiegłym roku przybyło na świecie prawie 100 GW fotowoltaicznych (PV) mocy wytwórczych. To - jak zauważa GSR - wzrost o prawie 30 proc. większy niż 2016 r. W dodatku przyrost mocy PV był większy niż suma nowych mocy węglowych, gazowych i jądrowych, uruchomionych w 2017 r. Na świecie przybyło też 52 GW mocy wiatrowych.

Jeżeli chodzi o poziom inwestycji, to w przypadku OZE, był on dwukrotnie wyższe niż suma inwestycji w moce oparte na paliwach kopalnych i jądrowe. "Udział OZE w produkcji energii, jak i w globalnych inwestycjach będzie już tylko rósł" - ocenia się w raporcie. Inwestycje w OZE były jednak mocno zregionalizowane - prawie trzy czwarte przypadło na Chiny, UE i USA. Jednak, jak podkreśla GSR, są kraje rozwijające się, w których wielkość inwestycji w OZE mierzonych odsetkiem PKB jest wyższy niż w krajach wysokorozwiniętych, które nominalnie w źródła odnawialne inwestują najwięcej.

Ogólnie, w ocenie REN21, transformacja sektora wytwórczego energii elektrycznej w ujęciu globalnym znacząco przyspiesza, ale ma potencjał do jeszcze szybszego rozwoju, a dzisiejsze tempo nadal jest zbyt wolne, by spełnić założenia globalnego układu klimatycznego z Paryża z 2015 r.

Problemem są także, jak zauważa raport, pozostające w tyle sektory produkcji ciepła (chłodu) oraz transport. W 2015 r. tylko 10 proc. światowej produkcji ciepła pochodziło ze źródeł odnawialnych - podkreśla GSR. Raport zauważa, że narodowe cele udziału OZE w ciepłownictwie i chłodnictwie miało 48 państw, podczas gdy analogiczne cele w produkcji energii elektrycznej miało 146 państw. Jako przykłady największych zmiany raport wymienia Indie, gdzie w zeszłym roku o 25 proc. wzrosła moc kolektorów słonecznych, czy Chiny, które planują, że do 2020 r. 2 proc. energii zużywanej przez klimatyzację (do produkcji chłodu) w budynkach będzie pochodzić ze słońca.

W sektorze transportu REN21 wskazuje na postępującą elektryfikację, mimo gigantycznych w skali świata subsydiów do paliw silnikowych. W zeszłym roku o 58 proc. w stosunku do 2016 r. wzrosła globalna sprzedaż samochodów elektrycznych, sięgając poziomu 1,2 mln. Na drogach pojawia się jednak wielokrotnie więcej elektrycznych rowerów i trójkołowych wehikułów. Energia elektryczna zaspokajała 1,3 proc. całkowitego zużycia energii w transporcie, a biopaliwa - 2,9 proc.

REN21 jest globalną organizacją non profit, skupiającą ponad 60 członków - stowarzyszeń przemysłowych, organizacji międzynarodowych, rządów, organizacji pozarządowych i uczelni. Gromadzi i analizuje dane dostarczane przez 900 współpracujących z nią źródeł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rekordowa ekspansja energii odnawialnej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!