Resort gospodarki: 1 października rozmowy z KE nt. pakietu klimatycznego

Resort gospodarki: 1 października rozmowy z KE nt. pakietu klimatycznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele resortu gospodarki 1 października spotkają się z urzędnikami Komisji Europejskiej w sprawie interpretacji przepisu dyrektywy pakietu energetyczno-klimatycznego. Rozmowy będą dotyczyć darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla - powiedział PAP zastępca dyrektora departamentu energetyki w Ministerstwie Gospodarki Tomasz Dąbrowski.

Chodzi o inwestycje w nowe moce wytwórcze rozpoczęte przed końcem 2008 roku, które będą mogły korzystać z darmowych uprawnień do emisji CO2 po 2012 roku. Komisja chce nałożyć na nie dodatkowy wymóg - uzyskania pozwolenia na emisję przed 2011 rokiem.

Unijny pakiet energetyczno-klimatyczny służy m.in. obniżeniu emisji CO2 w UE o 20 proc. do 2020 roku. Kompromis w jego sprawie osiągnięto na szczecie w Brukseli pod koniec ubiegłego roku. Wstępne ustalenia uwzględniają m.in. okresy przejściowe m.in. dla polskiej energetyki w obowiązku zakupu wszystkich uprawnień do emisji CO2 na otwartej giełdzie. Zgodnie z postanowieniami Rady Europejskiej, polskie przedsiębiorstwa wytwarzające energię elektryczną w latach 2013-2019 zakupią na aukcjach jedynie część uprawnień. Ponadto darmowe uprawnienia otrzymają także nowopowstałe projekty inwestycyjne w energetyce, których realizacja została rozpoczęta przed 31 grudnia ub. r.

We wtorek "Gazeta Wyborcza" ujawniła, że unijny komisarz ds. środowiska Stavros Dimas wysłał w czerwcu list do ministra gospodarki Waldemara Pawlaka. Dimas napisał, że żadna polska elektrownia, która do czerwca 2011 roku nie dostanie pozwolenia na emisję, nie skorzysta z darmowych uprawnień wynegocjowanych w grudniu ub.r. Pozwolenia takie wydaje Minister Środowiska.

"Taka interpretacja to zestawienie różnych przepisów dyrektywy pakietu klimatyczno-energetycznego, które naszym zdaniem jest błędne. Dlatego chcemy usiąść i porozmawiać na ten temat z urzędnikami KE, zamiast porozumiewać się przez listy" - wyjaśnił Dąbrowski. Poinformował, że spotkanie delegacji resortu gospodarki z urzędnikami Komisji jest zaplanowane na 1 października.

"Chcemy przekonać KE do zmiany stanowiska, przedstawiając propozycje prawnych rozwiązań krajowych" - powiedział Dąbrowski. Nie chciał jednak przed rozmowami z KE ujawnić szczegółów polskiej propozycji. "Są one zgodne z treścią dyrektywy UE dotyczącej handlu emisjami CO2, a jednocześnie umożliwią realizowanym obecnie inwestycjom w nowe moce wytwórcze otrzymanie znacznej części darmowych uprawnień do emisji w latach 2013-2020" - wyjaśnił.

Pytany, czy dzięki takiemu rozwiązaniu darmowe pozwolenia otrzymałyby wszystkie polskie inwestycje w moce wytwórcze, rozpoczęte przed końcem 2008 roku, odpowiedział, że trudno na tym etapie powiedzieć. "Jako rozpoczęte przed końcem ubiegłego roku zaliczyliśmy inwestycje o łącznej mocy ok. 10 tys. MW, które mogłyby zostać ukończone przed 2015 r." - powiedział dyrektor. Dodał, że zgłoszonych było aż 30 tys. MW, jednak inwestorzy nie byli w stanie udokumentować fizycznego rozpoczęcia wszystkich inwestycji. Jak poinformował, większość planowanych mocy opartych jest na węglu, pozostałe - na gazie.

Ministerstwo Środowiska wyjaśniło, że dyrektywy pakietu klimatyczno-energetycznego weszły w życie 25 czerwca i choć kraje członkowskie rozpoczęły wdrażanie przepisów, wspólnotowe zasady przydzielania bezpłatnych uprawnień pojawią się dopiero pod koniec przyszłego roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Resort gospodarki: 1 października rozmowy z KE nt. pakietu klimatycznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!