Resort gospodarki niechętny elektrowniom geotermalnym

Resort gospodarki niechętny elektrowniom geotermalnym
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zgodnie z raportem o planach rozwoju zielonej energetyki w Polsce, którym we wtorek ma zająć się rząd, do 2020 r. nasz kraj nie planuje uruchomienia ani jednej elektrowni geotermalnej - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Ministerstwo Gospodarki, które przedstawi rządowi plan, argumentuje, że ze względu na wysokie koszty, inwestorzy nie są zainteresowani wykorzystaniem energii geotermalnej do produkcji energii elektrycznej.

W piśmie do „DGP” resort gospodarki wyjaśnia, że korzystne warunki hydrogeologiczne w najbliższej perspektywie stwarzają duże możliwości wykorzystania wód geotermalnych jedynie w sektorze ciepłownictwa.

Z stanowiskiem resortu gospodarki nie zgadzają się eksperci, cytowani przez dziennik, według których energia geotermalna powinna być wykorzystywana jednocześnie do produkcji ciepła i energii elektrycznej. Dla Polski widzą oni scenariusz stworzenia sieci małych, lokalnych elektrowni geotermalnych, które dostarczałyby energię jednej lub kilku gminom, a nadwyżkę odprowadzały do sieci krajowej. Eksperci podkreślają, że prawie cała Polska leży na źródłach geotermalnych.

"DGP" zwraca uwagę, że program budowy elektrowni geotermalnych na szeroką skalę uruchamiany jest w Austrii i w Niemczech, a we włoskiej Toskanii pracuje takie źródło o mocy 400 MW.

Gazeta przytacza też dane Eurostatu, z których wynika, że w ciągu 50 lat elektroenergetyka geotermalna będzie najszybciej rozwijającym się sektorem produkcji energii elektrycznej z OZE. Ponadto "DGP" przytacza dane, które zaprzeczają twierdzeniu o kosztowności tej energii. Z danych dziennika wynika, że jeden kilowat mocy zainstalowanej w elektrowni geotermalnej kosztuje 800 dol., w źródle z biomasy – 900 dol., w energii wodnej - 1000 dol., wiatrowej 1100 dol., a słonecznej 3000 dol.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!