Rok 2009 w energetyce i gazownictwie

Rok 2009 w energetyce i gazownictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

2009 rok rozpoczął się i kończy zawirowaniami w sprawie dostaw gazu do Polski. Na początku roku Rosja całkowicie wstrzymała dostawy przez Ukrainę; pod koniec roku trwały negocjacje dot. przedłużenia polsko-rosyjskiej umowy o dostawach gazu. Polsko-rosyjskie negocjacje zakończyły się w grudniu, jednak do tej pory kontrakt nie został podpisany. Resort gospodarki zapewnia, ze gazu nie zabraknie.

W mijającym roku Polska podpisała umowę z Katarem na dostawy skroplonego gazu do terminalu LNG w Świnoujściu, którego powstanie przygotowuje spółka Polskie LNG.

Rząd przyjął także projekt Polityki energetycznej kraju do 2030 r. Premier zapowiedział budowę elektrowni atomowych w Polsce. Pełnomocnikiem rządu do spraw polskiej energetyki jądrowej została wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska.

Przedstawiamy najważniejsze wydarzenia w energetyce w 2009 r.:

STYCZEŃ

7.1. Wstrzymane zostały dostawy rosyjskiego gazu przez Ukrainę, na przejściu granicznym w Drozdowiczach. Dzień wcześniej rząd przyjął rozporządzenie w sprawie możliwości wprowadzania ograniczeń poboru gazu dla przemysłu.

13.1. Premier Donald Tusk zapowiedział, że Polska do 2020 r. wybuduje jedną lub dwie elektrownie jądrowe.

20.1. Wznowienie dostaw gazu do Polski i Unii Europejskiej przez Ukrainę. Dzień wcześniej rosyjski Gazprom i ukraiński Naftohaz podpisały porozumienie regulujące dostawy.

MARZEC

18.3. Rząd przyjął projekt ustawy o inwestycjach dotyczących terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu, która ma przyspieszyć budowę.

20.3. Na liście unijnych inwestycji energetycznych objętych planem pobudzenia gospodarki znalazły się projekty z udziałem Polski, o wartości 5 mld euro. Chodzi o projekty wychwytywania i składowania dwutlenku węgla dla Bełchatowa (180 mln euro), terminal gazowy w Świnoujściu (80 mln euro), gazociąg Skanled z Norwegii do Danii, Szwecji i z połączeniem do Polski (150 mln), interkonektor gazowy Polska-Słowacja (30 mln euro), projekt farmy wiatrowej na Bałtyku Kriegers Flak I, II, III (150 mln euro).

MAJ

13.5. Nowy blok energetyczny w Elektrowni Łagisza w Będzinie, o mocy 460 MW, rozpoczął próbną pracę. Kosztował ok. 2 mld zł.

15.5. Rozmowy o przebiegu mostu energetycznego między Polską a Litwą. Most ma zostać uruchomiony w 2015, z mocą 500-600 MW, a w 2018 r. 1000-1200 MW. Ma przebiegać pomiędzy Alytusem i Ełkiem i będzie miał 154 km - 106 km po stronie polskiej i 48 km po litewskiej. Budowa może kosztować około 237 mln euro.

18.5. Ruszyła budowa podziemnego magazynu gazu w Kosakowie. W 2014 roku będzie on mieścił 100 mln m sześc. paliwa. Docelową pojemność 250 mln m sześc. gazu ma osiągnąć w 2020 r. Gaz będzie magazynowany w komorach po złożach soli.

19.5 Pełnomocnikiem rządu ds. energetyki jądrowej i wiceministrem gospodarki została Hanna Trojanowska. Wcześniej pracowała w Polskiej Grupie Energetycznej.

CZERWIEC

4.6. Weszła w życie specjalna ustawa dot. terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.

29.6. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Qatargas podpisały kontrakt na dostawy do Polski skroplonego gazu LNG. Kontrakt ma obowiązywać 20 lat - od 2014 r. Co roku do Świnoujścia ma docierać 1,5 mld m sześc. gazu LNG rocznie. Wartość umowy to średnio ok. 500 mln dolarów rocznie.

LIPIEC

15.7. Wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na budowę części lądowej terminalu gazu skroplonego w Świnoujściu.

20.7. Wiceministrem skarbu został Mikołaj Budzanowski, który odpowiada m.in. za przemysł paliwowy, gazowy i chemiczny.

29.7. Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" zapowiedziało, ze wybuduje w bazie w Adamowie przy granicy z Białorusią dwa zbiorniki na ropę naftową o pojemności po 100 tys. m sześc. Budowa zakończy się w 2011 r.

SIERPIEŃ

6.8. Spółka Polskie LNG ogłosiła przetarg na budowę terminalu regazyfikacyjnego LNG w Świnoujściu.

11.8. Rząd przyjął harmonogram dla energetyki jądrowej. Zakłada on, że najpóźniej pod koniec 2013 roku zostanie zawarty kontrakt na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, a sama budowa rozpocznie się w styczniu 2016 roku. Pierwszy blok elektrowni jądrowej ma powstać w 2020 roku; po roku-dwóch ma zostać oddany do użytku drugi.

20.8. Rozpoczęła się budowa tłoczni gazu w Goleniowie, która jest częścią systemu przesyłowego z terminalu LNG w Świnoujściu.

25.8. Bank PKO BP został koordynatorem finansowania budowy terminalu LNG przez banki komercyjne.

WRZESIEŃ

9.9. Rząd zapowiedział budowę połączenia między systemami gazowniczymi Czech i Polski w okolicach Cieszyna. Mają go wybudować polski Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System i czeski operator systemu przesyłowego - RWE Transgas Net. Interkonektor ma umożliwić przesył 500 mln m3 gazu ziemnego rocznie z Czech do Polski od 1 stycznia 2011 r. W awaryjnych sytuacjach gazociąg pozwoli również na transport gazu z Polski do Czech.

PAŹDZIERNIK

14.10. Z powodu nagłych opadów śniegu zerwanych zostało wiele linii energetycznych w całym kraju.

16.10. Komisja Europejska zatwierdziła 180 mln euro z unijnego budżetu na dofinansowanie budowy instalacji do wychwytywania i składowania dwutlenku węgla dla elektrowni Bełchatowie. Z budżetu UE do końca 2010 r. ma być sfinansowanych kilkanaście projektów w Polsce.

28.10. Powołana została Społeczna Rada ds. Narodowego Programu Redukcji Emisji, której szefem został przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek. Radę powołał wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

30.10. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Gazprom uzgodniły zasady współpracy dotyczącej dostaw gazu do Polski.

LISTOPAD

4.11. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zadeklarowało, że chce wykupić udziały w EuRoPol Gazie należące do Gas Tradingu.

10.11. Rząd przyjął Politykę energetyczną Polski do 2030 r. Dokument zakłada m.in. zmniejszenie energochłonności polskiej gospodarki i 15-proc. udział odnawialnych źródeł w zużyciu energii w 2020 roku. Zużycie energii elektrycznej w 2030 r. ma wzrosnąć o 55 proc., gazu o 29 proc. i produktów naftowych o 27 proc.

10.11. Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) "Przyjaźń" otrzymało od Skarbu Państwa udziały w spółce Operator Logistyczny Paliw Płynnych. OLPP zajmuje się przechowywaniem paliw płynnych oraz ich przeładunkiem w bazach lądowych. Spółka posiada 22 bazy paliw rozmieszczone na terenie całej Polski, w których może magazynować benzynę silnikową.

GRUDZIEŃ

2.12. Sejm zmienił Prawo energetyczne, zobowiązując wytwórców do częściowej sprzedaży prądu przez giełdę oraz wprowadzając zaliczki na wydanie pozwolenia na podłączenie do sieci farm wiatrowych.

3.12. Polska i Japonia chcą współpracować w dziedzinie czystych technologii węglowych, dających wysoką sprawność energetyczną przy minimalnej emisji CO2 - deklarowali uczestnicy spotkania w Katowicach.

10.12. Polska i Rosja uzgodniły treść porozumienia międzyrządowego w sprawie dostaw rosyjskiego gazu do Polski. Chodzi o zwiększenie dostaw do 10,2 mld m sześc. gazu rocznie oraz przedłużenie ich o 15 lat, do 2037 roku.

18.12. Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak zapowiedział, że wynegocjowane już międzyrządowe porozumienie w sprawie dostaw gazu z Rosji do Polski nie trafi na posiedzenie rządu, zanim nie będzie wiążących uzgodnień między firmami - PGNiG i Gazpromem. Zapewnił, że 1 stycznia 2010 r. gazu w Polsce nie zabraknie. Aby jednak dostawy doszły skutku, rządy Polski i Rosji muszą jeszcze podpisać uzgodnioną 10 grudnia umowę; ponadto kontrakt muszą podpisać spółki: Gazprom i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rok 2009 w energetyce i gazownictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!