Rosatom: elektrownia atomowa w Kaliningradzie powinna eksportować prąd

Rosatom: elektrownia atomowa w Kaliningradzie powinna eksportować prąd
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Idea projektu elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim jest taka, że siłownia ma dostarczać energię elektryczną do centralnej, wschodniej i północnej Europy - powiedział PAP szef marketingu koncernu Rosatom Aleksiej Kalinin.

"Wierzymy, że jest to absolutnie wykonalne i wraz z naszymi partnerami dostarczymy wszystkich niezbędnych połączeń sieciowych w tych kierunkach, gdzie jest popyt na energię. Musimy znaleźć partnerów i wspólnie zdecydować czy te połączenia są wykonalne i opłacalne" - mówił w rozmowie z PAP Kalinin. Zaznaczył, że państwa bałtyckie również są brane pod uwagę jako rynki sprzedaży, ponieważ występuje tam niedostatek energii.

"Będziemy budować sieci w tych kierunkach, gdzie jest popyt na energię, ponieważ to czysto komercyjny projekt" - podkreślił.

Przypomniał też, że Rosja prowadzi międzynarodowe konsultacje, dotyczące wpływu planowanej elektrowni na środowisko. "Będziemy się konsultować na temat studium oddziaływania na środowisko w Warszawie. Konsultowaliśmy je już z Niemcami. W czerwcu, w Sankt Petersburgu zamierzamy zorganizować dużą konferencję na temat środków bezpieczeństwa, a duża jej część będzie poświęcona projektowi w obwodzie kaliningradzkim" - powiedział Aleksiej Kalinin.

W zeszłym tygodniu, w rozmowach z polskimi dziennikarzami w Wilnie, przedstawiciele władz Litwy wyrażali zaniepokojenie planami budowy elektrowni jądrowych w obwodzie kaliningradzkim i na Białorusi. Narzekali m.in. na brak dostatecznych informacji.

Premier Rosji Władimir Putin mówił o jak najszybszym zbudowaniu elektrowni, ale jej operator - Rosatom - nie ma obecnie nawet licencji na budowę - mówił wiceminister spraw zagranicznych Litwy Egidijus Meilunas. „Obwód nie będzie miał odpowiedniej rezerwy mocy na wypadek zatrzymania reaktorów, a to już wprost oznacza, że elektrownia będzie musiała być włączona w cały rosyjski system i połączona z siecią litewską" - dodał.

"Niewiele oficjalnych danych napływa z Rosji. Uważam, że ich ilość jest niewystarczająca. My chcemy dostać pełną informację o rozwoju tego projektu. (...) To jest zbyt blisko naszej granicy, by nic nie robić. Musimy mieć pewność, że obiekt jest pewny, bezpieczny i przewidywalny" - mówił p.o. dyrektor litewskiego Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego Audrius Bruzga.

Aleksiej Kalinin powiedział z kolei, że dokumenty dotyczące wstępnej fazy projektu były przesyłane Litwie kilka razy, w miarę postępów prac. "Nasi litewscy partnerzy mieli też pytania, więc na nie odpowiedzieliśmy. Jest wymiana informacji, jeżeli będą mieli(Litwini - PAP) dalsze pytania, to na nie odpowiemy. Dialog jest faktem, a przedstawiciele władz Litwy, którzy mówili o braku informacji z naszej strony, być może nie byli poinformowani o tym dialogu" - stwierdził.

Nową rosyjską elektrownię atomową Rosatom ma wybudować nad Niemnem, w pobliżu granicy z Litwą. Będzie miała dwa bloki energetyczne o mocy po 1150 megawatów każdy. Ukończenie pierwszego zaplanowano na rok 2016, a drugiego - na 2018. Ma to być pierwsza elektrownia jądrowa w Rosji wybudowana z udziałem kapitału prywatnego, w tym zagranicznego.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosatom: elektrownia atomowa w Kaliningradzie powinna eksportować prąd

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!