XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rosatom i Roskosmos ograniczą kontakty z Zachodem

Rosatom i Roskosmos ograniczą kontakty z Zachodem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd Rosji nakazał agencji kosmicznej Roskosmos i koncernowi Rosatom, który zarządza energetyką jądrową, by wstrzymały podpisywanie nowych dokumentów z firmami z państw, które wprowadziły sankcje wobec Rosji - podał "Kommiersant”. Dziennik zaznaczył, że nie dotyczy to zawartych umów.

  • Zakaz dotyczy podpisywania wszelkich dokumentów wiążących prawnie z podmiotami z tych państw, których władze wprowadziły lub poparły sankcje wobec Rosji.
  • Decyzja jest rezultatem "konfrontacyjnej polityki USA" - powiedziały źródła "Kommiersanta" w obu branżach.
  • Potencjalny zakaz nowych kontraktów z USA lub krajami UE może okazać się bardzo dotkliwy dla Rosatomu.

Cytując źródła w kancelarii rządu Rosji, "Kommiersant" informuje w środowym wydaniu, że decyzję w tej sprawie przekazał wicepremier Dmitrij Rogozin.

Zakaz dotyczy podpisywania wszelkich dokumentów wiążących prawnie z podmiotami z tych państw, których władze wprowadziły lub poparły sankcje wobec Rosji. Decyzja nie dotyczy już obowiązujących kontraktów i porozumień, jednak utrudni zawieranie nowych - relacjonuje gazeta.

Decyzja jest rezultatem "konfrontacyjnej polityki USA" - powiedziały źródła "Kommiersanta" w obu branżach.

Jak wyjaśnia dziennik, polecenie Rogozina jest związane w szczególności z projektem planowanej międzynarodowej stacji kosmicznej Deep Space. Ma być ona umieszczona w przestrzeni kosmicznej w pobliżu Księżyca. Strona amerykańska była zainteresowana otrzymaniem technologii, opracowanych przez Rosjan i zaoferowała za to około 15 mln USD. Po konsultacjach w rządzie Rosji podjęto decyzję, by do tego nie dopuścić z uwagi na "względy bezpieczeństwa technologicznego" - podał "Kommiersant".

Współpraca Rosji i USA w branży kosmicznej to m.in. wykonywane przez stronę rosyjską loty amerykańskich kosmonautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). To także silniki rakietowe na paliwo ciekłe RD 180- 181, które Rosja dostarcza Amerykanom. Nie mniej ważne są dostawy rosyjskich rakiet Sojuz-RT, które wynoszą satelity na orbitę z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej.

"Potencjalny zakaz nowych kontraktów z USA lub krajami UE może okazać się bardzo dotkliwy dla Rosatomu" - zauważa "Kommiersant". USA importują do 95 proc. wzbogaconego uranu, którego potrzebują amerykańskie elektrownie jądrowe i około połowa z tych dostaw przypada na Rosję oraz Kazachstan. Rezygnacja z nowych kontraktów nie wpłynie na te dostawy, jednak w długoterminowej perspektywie Amerykanie będą musieli zastąpić Rosatom innymi dostawcami i rosyjski koncern może stracić rynek - ostrzega gazeta.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosatom i Roskosmos ograniczą kontakty z Zachodem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!