Rosatom sprawdza doniesienia o radioaktywnej emisji

Rosatom sprawdza doniesienia o radioaktywnej emisji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjska agencja nuklearna Rosatom zapowiedziała we wtorek, że przeprowadzi dodatkowe kontrole po informacji meteorologów o emisji jesienią na Uralu radioaktywnego izotopu ruten 106. Zdaniem Rosatomu podane przez meteorologów dane to dopuszczalne limity.

  • O radioaktywnym obłoku nad Europą informował francuski państwowy instytut bezpieczeństwa radiologicznego IRSN.
  • Instytut ten, podobnie jak inne europejskie placówki, przypuszczał, że miejsce emisji znajdowało się między górami Uralu i rzeką Wołgą.
  • Państwowa Agencja Atomistyki także wykryła niewielkie ilości izotopu promieniotwórczego ruten 106 w Polsce.

- W naszych zakładach nie odnotowano żadnych incydentów z emisjami radioaktywnymi, niemniej w związku z informacjami, które się pojawiły, przeprowadzimy dodatkową kontrolę - powiedział na antenie radia Echo Moskwy Andriej Czeremisinow, szef służb prasowych Rosatomu.

Jak dodał, taka kontrola przygotowywana jest w zakładach Majak w obwodzie czelabińskim.

Czeremisinow wypowiadał się także w rozgłośni Goworit Moskwa, przekonując, że dane, o których mówi komunikat służb meteorologicznych, sytuują się poniżej dopuszczalnego stężenia. Wskazał, że ocena meteorologów o "ekstremalnie wysokich zanieczyszczeniach" odnosi się do porównania wykrytych stężeń ze stanem notowanym w poprzednich miesiącach.

- Liczby same w sobie, jeśli porównać je z maksymalnym dopuszczalnym stężeniem, są mniej więcej tysiąc razy niższe od dopuszczalnych - zapewnił.

Komentując oświadczenie organizacji ekologicznej Greenpeace Russia, która zapowiedziała zwrócenie się do prokuratury, rzecznik zapewnił, że Rosatom jest gotów do współpracy z ekologami.

- Jesteśmy otwarci, nie mamy nic do ukrycia. Wszystko jest w porządku. Greenpeace zajmuje się swoją działalnością i czyni słusznie, my jesteśmy gotowi wszystkich uspokoić - mówił Czeremisinow.

Ze swej strony zakłady Majak w obwodzie czelabińskim, które podlegają Rosatomowi, oświadczyły, że zanieczyszczenie atmosfery izotopem ruten 106, o którym poinformowali meteorolodzy, nie jest związane z działalnością przedsiębiorstwa. "Prace nad wydzieleniem rutenu 106 z przerobionego paliwa jądrowego (...) już od wielu lat nie są w naszym przedsiębiorstwie prowadzone" - zapewniły służby prasowe.

Wcześniej Rosyjska Federalna Służba ds. hydrometeorologii i monitoringu środowiska naturalnego (Rosgidromet) potwierdziła, że pod koniec września doszło do emisji substancji promieniotwórczej z epicentrum koło Czelabińska na Uralu. 

W rejonie wsi Argajasz w ostatnich dniach września notowano "ekstremalnie wysokie" zanieczyszczenie izotopem ruten 106, które ponad 986 razy przewyższało normę - podały służby w komunikacie.

Tę informację poprzedziły w październiku i listopadzie oceny europejskich instytutów o wysokim poziomie rutenu 106 w powietrzu. Francuski państwowy instytut bezpieczeństwa radiologicznego IRSN przypuszczał, że miejsce emisji znajdowało się między górami Uralu i rzeką Wołgą. Oceniał przy tym, że obłok radioaktywny, który pojawił się nad Europą, nie spowodował tam zagrożenia dla ludzkiego zdrowia ani dla środowiska.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosatom sprawdza doniesienia o radioaktywnej emisji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!