Rosatom: trendy rynkowe zaczynają sprzyjać małym reaktorom SMR

Rosatom: trendy rynkowe zaczynają sprzyjać małym reaktorom SMR
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zmiany rynków energii będą sprzyjać technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) - ocenia Dżamart Alijew, prezes Rusatom Overseas - działu operacji zagranicznych koncernu Rosatom. Rosjanie są zdania, że do 2030 r. na świecie będzie działać kilkanaście SMR.

Podczas poświęconej małym elektrowniom jądrowym międzynarodowej konferencji w Moskwie Alijew zaprezentował raport, który wskazuje m.in. na konieczność uruchamiania coraz to nowych pracujących w podstawie źródeł energii w krajach i miejscach, w których z różnych powodów nie da się zbudować klasycznej, dużej elektrowni jądrowej. Według konsensusu rynkowego, potencjał dla SMR do roku 2030 r. jest rządu 40 GW - wynika z raportu.

Według Rosatomu, szacunki rynkowe przemysłu potwierdzają zwiększone zainteresowanie SMR. Wyzwanie dla tych projektów stanowią tendencje do liberalizacji rynków energii i stosunkowo niskie ceny w kluczowych regionach, jednak ich atrakcyjność wynika też w dużym stopniu zależy od harmonogramu, kosztu infrastruktury czy systemów bezpieczeństwa, ale też i możliwości seryjnej produkcji.

Alijew zwrócił uwagę, że analiza możliwości SMR i obserwacja rynku prowadzi do wniosku, że pojawia się nowy rodzaj klienta dla elektrowni jądrowych - "klienta komercyjnego", zainteresowanego uzyskaniem relatywnie taniej energii elektrycznej czy ciepła na własne, często specyficzne potrzeby.

Zdaniem prezesa Rusatom Overseas, tacy odbiorcy nie będą zainteresowani zarządzaniem elektrownią, a jedynie kupowaniem energii po ustalonych cenach. Z kolei kontrakty typu "pod klucz" będą zastępowane przez kontrakty typu BOO (Build-Own-Operate) lub BOOT (typowy kontrakt w PPP - Build-Own-Operate-Transfer). Mamy więc do czynienia z nowym zjawiskiem w rodzaju "outsourcingu" energetycznego - stwierdził Alijew.

Zainteresowanie projektami typu SMR wyraził na konferencji przedstawiciel Indonezji, przypominając, że kraj to 17 tys. wysp i budowa takich reaktorów mogłaby rozwiązać problem z dostawami czystej energii w izolowanych czy oddalonych regionach. Indonezyjczycy podkreślili, że w kręgu ich zainteresowań są zarówno duże rosyjskie konstrukcje jak VVER-1000 ale i małe reaktory jak KLT-40S.

Ten ostatni to zmodyfikowany reaktor atomowego lodołamacza o mocy 35 MW. Dwie takie konstrukcje zamontowano już na pokładzie budowanej przez Rosjan pływającej elektrowni jądrowej - barki "Akademik Łomonosow", która w 2016 r. ma zakotwiczyć u brzegów Czukotki, by zaopatrywać okolicę w prąd i ciepło.

Rosjanie zapowiadają seryjną budowę takich jednostek, a zainteresowanie tą koncepcją wyraził już szereg krajów jak Chiny, Indonezja, Malezja, Algeria, Namibia czy Argentina. Specjaliści wskazują jednak na pewien problem prawny - dzisiejsze przepisy prawne nie precyzują pod czyją jurysdykcją i dozorem znalazłaby się taka pływająca elektrownia.

Klasyczna koncepcja SMR powstała w USA i oznacza niewielki reaktor o budowie modułowej, którego wszystkie ważne elementy są zamknięte w jednej obudowie, na tyle niewielkiej, że całość można transportować. Amerykanie widzą w tych reaktorach sposób na zastąpienie starych elektrowni węglowych i obniżenie emisji CO2. Rząd USA wyłożył ponad 450 mln dol. na dofinansowanie dwóch prywatnych projektów, tak aby w pierwszych latach następnej dekady działały ich prototypy, a same konstrukcje były komercyjnie dostępne.

O wadach i zaletach małych reaktorów jądrowych przeczytasz w artykule:

Plusy i minusy małych reaktorów jądrowych
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosatom: trendy rynkowe zaczynają sprzyjać małym reaktorom SMR

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!