Rosja chce sprzedawać Niemcom prąd z elektrowni atomowych

Rosja chce sprzedawać Niemcom prąd z elektrowni atomowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjski państwowy koncern energetyczny Rosatom jest gotów zaopatrywać Niemcy i inne kraje UE w energię elektryczną, pochodzącą z budowanych nowych elektrowni jądrowych w pobliżu granicy Unii - powiedział szef koncernu Kirył Komarow.

"Tak, jesteśmy gotowi eksportować prąd" - oświadczył Komarow w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Zeitung", pytany czy wyłączenie reaktorów w Niemczech będzie dla Rosatomu okazją, by sprzedawać do UE energię z planowanych elektrowni jądrowych w Kaliningradzie i na Białorusi.

"Oba reaktory w Kaliningradzie będą gotowe w 2016 i 2018 r. Jeśli chodzi o Białoruś, nie mogę jeszcze podać daty" - powiedział szef rosyjskiej spółki.

"Mamy zapotrzebowanie (na prąd) w Kaliningradzie, ale dostrzegamy oczywiście deficyt energii elektrycznej wokół enklawy - w krajach bałtyckich, w Polsce i w Niemczech. W niektórych krajach jest to związane z rosnącą gospodarką, w innych, np. na Litwie, z faktem, że tamtejsza elektrownia Ignalina została wyłączona" - dodał.

Zdaniem Komarowa "śmiesznie" brzmią zarzuty prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, jakoby celem budowy przez Rosję nowych elektrowni jądrowych w jej pobliżu, było wypchnięcie Litwy z rynku energii i powstrzymanie budowy nowej litewskiej elektrowni atomowej. "Po pierwsze, na Litwie w ogóle jeszcze nie zaczęli budowy. Po drugie, my nie mówimy, że Litwa nie ma prawa budować swoich elektrowni atomowych" - dodał.

"Z wszystkiego można zrobić problem, również jeśli problem nie istnieje. Dla nas znaczenie mają tylko względy gospodarcze. Kaliningrad jest otoczony przez kraje UE, a my musimy zapewnić jego mieszkańcom prąd" - powiedział Komarow.

Według niego do 2030 r. Rosatom zamierza wybudować co najmniej 28 nowych reaktorów.

Komarow ocenił też, że Niemcy mają pełne prawo odejść od energii atomowej, lecz ta decyzja oznacza wzrost kosztów energii elektrycznej. Jak dodał, wielu krajów nie stać na taki krok. "Gdyby Ukraina chciała wyłączyć wszystkie swoje elektrownie jądrowe, byłby to koniec ukraińskiej gospodarki" - powiedział.

W czwartek niemiecki Bundestag znaczną większością głosów przyjął pakiet ustaw, zakładających stopniowe wyłączenie wszystkich 17 elektrowni atomowych do końca 2022 r. oraz szybszy rozwój energii opartej na źródłach odnawialnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosja chce sprzedawać Niemcom prąd z elektrowni atomowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!