Rosja dementuje pogłoski o umowie energetycznej z Grecją

Rosja dementuje pogłoski o umowie energetycznej z Grecją
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zdementował w sobotę pogłoski o planowanym na wtorek podpisaniu umowy o współpracy energetycznej z Grecją w zamian za pomoc dla Aten w wysokości do 5 mld euro. Według niemieckiego "Spiegla" dzięki tym pieniądzom Ateny będą mogły przedłużyć negocjacje z wierzycielami.

"Nie ma żadnego porozumienia. Oczywiście kwestia współpracy energetycznej (z Grecją) była dyskutowana i będzie badana przez ekspertów, ale Rosja nie obiecała pomocy finansowej po prostu dlatego, że nikt się o nią nie zwracał" - powiedział Pieskow w wywiadzie dla radia Business FM.

Wcześniej o możliwości podpisania takiego porozumienia informował niemiecki tygodnik "Spiegel" oraz źródła oficjalne w Atenach.

Według "Spiegla" Grecja zamierza, być może już w najbliższy wtorek, podpisać porozumienie z Rosją w sprawie współpracy energetycznej, dzięki któremu może wkrótce otrzymać do 5 miliardów euro.

Tygodnik twierdzi, że miałaby to być zaliczka, jaką strona rosyjska wypłaci Atenom na poczet zysków, jakie Grecja będzie ciągnąć z tranzytu gazu planowanym gazociągiem Turecki Potok. Gazociąg ten ma dostarczać rosyjski gaz do Europy przez Turcję i Grecję.

"Spiegel" powołał się na informację greckiego tygodnika finansowego "Agora", który twierdzi w najnowszym wydaniu, że dzięki tym pieniądzom z Rosji Ateny będą chciały przedłużyć do czerwca negocjacje z wierzycielami.

Zgodnie z ustaleniami eurogrupy z 20 lutego, do końca kwietnia Grecja ma uzgodnić z wierzycielami pełną listę reform. Zatwierdzenie programu reform jest warunkiem wypłacenia przez eurogrupę i Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostatniej transzy pomocy w wysokości 7,2 mld euro.

W czwartek Komisja Europejska poinformowała, że nie jest zadowolona z postępów w negocjacjach z Grecją.

Turecki Potok ma zastąpić magistralę South Stream, od której budowy rosyjski koncern Gazprom odstąpił po zablokowaniu projektu przez Komisję Europejską.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!