Rosną ceny węgla - prądu też

Rosną ceny węgla - prądu też
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Tania elektryczność w Polsce to przeszłość. Rozkręca się spirala podwyżek. Ceny będą rosły, bo elektrownie muszą coraz więcej płacić za węgiel i pokrywać wyższe wydatki związane z ochroną środowiska

Od marca po raz drugi w tym roku zdrożała energia dla firm - pisze \"Rzeczpospolita\". Jednak, zdaniem dziennikarzy \"Rz\", to jeszcze nie koniec wzrostu cen elektryczności. Za trzy - cztery miesiące czekają nas kolejne podwyżki.

Jak dowiedziała się „Rz”, największa firma górnicza w Europie, Kompania Węglowa, chce najpoważniejszym odbiorcom znieść rabaty na najmniej zasiarczony węgiel. Górnicy uznali, że 6,5 proc. upustu na najczystszy surowiec, którego jest najmniej na rynku, jest nieuzasadnione. Ta decyzja oznacza, że po raz drugi w tym roku wzrosną ceny zakupu czarnego złota przez elektrownie, a w konsekwencji ceny energii.

- Trwają renegocjacje rabatów dla elektrowni - przyznaje Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii. - Dodatkowo wyższe ceny za węgiel będą płacić na pewno odbiorcy, którzy poza zakontraktowanymi już dostawami zdecydują się na dodatkowe. W tym roku najlepszy węgiel zdrożał już średnio o 20 procent, gorsze gatunki dla energetyki o 11 proc. Przeciętnie wydatki na węgiel to około połowy kosztów produkcji energii.

Powodem kolejnych podwyżek elektryczności będzie nie tylko drożejący węgiel, ale i nowe unijne wymogi dotyczące ochrony środowiska. Polskie elektrownie nie mają takiego przydziału limitów emisji dwutlenku węgla, jaki by chciały, i zmuszone są do kupienia na wolnym rynku praw do emisji. Na przykład w Południowym Koncernie Energetycznym, który jest drugim producentem energii w kraju, te dodatkowe koszty szacuje się w tym roku na ponad 300 mln zł.

Po dwóch tegorocznych podwyżkach cen energii firmy płacą za nią o ok. 20 proc. więcej niż pod koniec 2007 r., a opłaty dla osób indywidualnych wzrosły średnio o ok. 13 proc. Od początku tego miesiąca warszawski RWE Stoen i szwedzki Vattenfall na Śląsku podniosły ceny dla firmowych odbiorców o kilkanaście procent. Prawdopodobnie na podwyżki zdecydują się również następni dostawcy - Energia Pro i Enea. Ich przedstawiciele przyznają, że kolejne podwyżki są nieuniknione, jeśli utrzyma się wzrost cen na rynku hurtowym, gdzie się zaopatrują. Analitycy uważają, że ten wzrost jest pewny i wyniesie około 10 proc.

Trudno jednak powiedzieć, jaka będzie skala podwyżek dla odbiorców indywidualnych. Ich wysokość musi zatwierdzić Urząd Regulacji Energetyki. Zakup prądu to tylko około 4 procent wydatków polskich rodzin. Jednak koszty zakupu energii mają duży wpływ na ceny wielu innych towarów. Pracownicy gastronomii w Złotych Tarasach mówią, że w sytuacji tak znacznego wzrostu kosztów energii ceny potraw zmienią się o 5 - 10 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosną ceny węgla - prądu też

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!