Rośnie popyt na kolektory słoneczne

Rośnie popyt na kolektory słoneczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W 2010 r. powierzchnia kolektorów słonecznych zainstalowanych na dachach polskich domów przekroczyć ma 1,5 mln mkw. Będzie więc blisko dziesięciokrotnie większa niż w 2006 r.

Prognozy Instytutu Paliw i Energetyki Odnawialnej EC BREC cieszą polskich producentów - pisze "Rzeczpospolita". Według szacunków w całym kraju kolektory wytwarza już ponad 20 firm. Kilkadziesiąt innych zarabia na dystrybucji i montażu sprzętu.

Z solarnego boomu cieszy się m.in. Sebastian Paszek, właściciel siemianowickiej spółki Watt. Nie przypuszczał, że interes pójdzie tak dobrze. Dwa lata temu oddał do użytku wybudowaną kosztem 20 mln zł fabrykę kolektorów słonecznych, pozwalających na ogrzewanie wody użytkowej w domach jednorodzinnych i pensjonatach. Zakład, zaprojektowany według ówczesnych, optymistycznych prognoz, teraz okazuje się za ciasny. – Rozpoczynamy wykopy pod budowę nowej, jeszcze większej hali – mówi Jacek Paluch, szef marketingu w spółce Watt.

Sebastian Paszek, absolwent Politechniki Gliwickiej, dostrzegł przyszłość techniki solarnej już na studenckich wojażach za granicą. W branży wystartował na początku lat 90. jako instalator importowanych paneli. W 1998 roku zbudował pierwszy autorski kolektor płaski we własnym chorzowskim garażu. Firma Watt startowała wówczas z sześcio-, siedmioosobową obsadą, dziś zatrudnia dziesięć razy więcej pracowników. – Jeszcze rok temu byliśmy w stanie sprzedać 20 tys. mkw. paneli, w tym produkcja przekroczy 35 tys. mkw. – mówi dyrektor Paluch. Także inni krajowi producenci kolektorów – np. Hewalex ze Śląska czy łódzki Aparel-Ergom – próbują nadążyć z realizacją zamówień. Na przyszły rok wszyscy zapowiadają zwiększenie oferty i to mimo konkurencji z Chin. 80 proc. swej produkcji chcą wysłać za granicę. – W kraju liczymy na zamówienia instytucji, urzędów i szkół, które finansują termomodernizację z funduszy unijnych – mówi prezes Aparel-Ergom Jacek Majchrowicz.O jedną trzecią rośnie z roku na rok produkcja kolektorów w Hewaleksie pod Bielskiem. W tym roku wyprodukuje on 38 tys. mkw. paneli.

Przewidując wzrost sprzedaży, usprawnił m.in. system dystrybucji. – Ceny tradycyjnych paliw rosną, a Polacy nauczyli się już liczyć – mówi Marcin Czachowski z Watt.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rośnie popyt na kolektory słoneczne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!