XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rośnie zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce Wschodniej

Rośnie zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce Wschodniej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zainteresowanie fotowoltaiką jest bardzo duże. Co tydzień ktoś pyta o znaczące inwestycje w tym zakresie - poinformował Andrzej Adamczyk, dyrektor Departamentu Inwestycji PGE Dystrybucja, podczas debaty "Energetyka w Polsce Wschodniej", zorganizowanej podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

Problemy z przyłączaniem nowych źródeł OZE do polskich sieci występują od dawna, a debata "Energetyka w Polsce Wschodniej" potwierdziła, że podpisane umowy przyłączeniowe i wydane warunki przyłączenia farm wiatrowych znacznie przekraczają mocą wielkości, które m.in. z powodu regulacyjności systemu uważa za możliwe do przyłączenia operator systemu przesyłowego.

- Operator systemu przesyłowego już od dwóch lat odmawia wydania uzgodnienia warunków przyłączenia dla farm wiatrowych . Licząc przyłączone farmy wiatrowe, czyli około 3,7 GW i wydane warunki przyłączenia oraz podpisane umowy przyłączeniowe dla farm wiatrowych otrzymujemy w sumie około 24 GW. Przy dolinie nocnej, która w przyszłości może wynieść około 16 GW i ze względu na potrzebę utrzymania pewnej liczby źródeł wytwórczych w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu rezerw mocy oraz ze względu na regulacyjność systemu nie można przyłączyć więcej niż 8-10 GW farm wiatrowych w najbliższych 10 latach - powiedział Włodzimierz Mucha, dyrektor Departamentu Rozwoju Systemu PSE .

Przedstawiciel PGE Dystrybucja informował, że w wielu miejscach sieci dystrybucyjnej możliwości przyłączeniowych nie ma , a zwykle są to miejsca atrakcyjne dla inwestorów pod względem parametrów związanych z produkcją energii z OZE (na przykład lokalizacje o dobrej wietrzności). Andrzej Adamczyk, dyrektor Departamentu Inwestycji PGE Dystrybucja, podkreślając, że obszar działania oddziałów spółki nie pokrywa się ściśle z obszarami województw, przedstawił dane obrazujące m.in. w jakiej skali i jakimi technologiami OZE zainteresowani są inwestorzy w Polsce Wschodniej.

- Oddział Białystok jako miejsce, gdzie OZE mają rację bytu jest generalnie dobrze postrzeganych przez wytwórców już od końca lat 90 - tych ubiegłego wieku. Według , bieżących danych przyłączone OZE w tym oddziale to 242 MW mocy, a na różnych etapach przyłączeniowych czekają na realizację źródła o mocy 462 MW. Gdyby założyć, że wszystkie umowy zostaną zrealizowane, to byłoby w oddziale 700 MW OZE, a zapotrzebowanie na moc w oddziale Białystok to około 500 MW w lecie , a w zimie około 600 MW - informował dyrektor Adamczyk, podkreślając, że m.in. ze względu na zmienność generacji OZE szkieletem sytemu i tak pozostaną elektrownie systemowe.

Przedstawiciel PGE Dystrybucja informował także jaka jest sytuacja w zakresie OZE w innych oddziałach spółki. Podał m.in., że w oddziale Lublin jest przyłączonych stosunkowo mało źródeł OZE, bo raptem 5,4 MW, ale wydane warunki przyłączenia i podpisane umowy przyłączeniowe to w przypadku samej fotowoltaiki prawie 46 MW, a dla wiatraków to 333 MW.

Wśród podawanych informacji zwracały uwagę liczby dotyczące wydanych warunków przyłączenia i podpisanych umów przyłączeniowych dotyczące fotowoltaiki. Poza oddziałem Lublin duże zainteresowanie fotowoltaiką występuje też w oddziale Zamość . Wydane tam warunki przyłączenia i podpisane umowy przyłączeniowe dotycząc źródeł PV o mocy 77 MW.

- Podsumowując, według najnowszych danych mamy przyłączone OZE o znamionowej mocy ponad 668 MW. Ważne umowy przyłączeniowe plus wydane warunki przyłączenia to jest ponad 1700 MW. Z tego w poszczególnych regionach od 65 do 80 proc., to są elektrownie wiatrowe, od 2 do 7 proc. biogazownie, a udział fotowoltaiki, który rośnie, wynosi pomiędzy 15 a 30 proc. bilansów oddziałów. Zainteresowanie fotowoltaiką jest bardzo duże. Co tydzień ktoś pyta o znaczące inwestycje w tym zakresie - konkludował dyrektor Adamczyk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rośnie zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce Wschodniej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!