Rosyjski prąd popłynie mostem do Polski?

Rosyjski prąd popłynie mostem do Polski?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosja teoretycznie mogłaby wykorzystać most energetyczny między Polską a Litwą do eksportu swojego taniego prądu. Pod warunkiem że nie będzie cierpieć na deficyt prądu, co jest bardzo prawdopodobne

Mimo iż nikt z polskiego rządu tego nie potwierdzi, często wśród wypowiedzi polskich urzędników pojawia się argument, że most energetyczny między Polską a Litwą może posłużyć do importu tańszej rosyjskiej energii - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Most, który ma połączyć Polskę i Litwę, jest priorytetowym projektem Unii Europejskiej. Kraje bałtyckie do niedawna były całkowicie odseparowane od europejskiej sieci energetycznej (UCTE). Miały połączenia wyłącznie z krajami byłego ZSRR.

Jeśli dobrze pójdzie, budowa mostu potrwa do 2012 r. Nowa elektrownia w Ignalinie ma powstać do 2015 r., choć jest to termin mało realny. Dopiero w 2008 r. będzie wiadomo, jaką mocą będzie dysponować. Jeśli względy ochrony środowiska pozwolą zbudować tylko jeden blok o mocy 1200 megawatów, to nie wiadomo, czy Polska w ogóle przyłączy się do projektu - przypomina "GW".

Jeśli więc mostem nie popłynie do Polski energia z nowej elektrowni w Ignalinie, to czy z okazji skorzystają Rosjanie, którzy będą nim dostarczać tańszą energię do Polski i dalej na Zachód? - Gdy most powstanie, to technicznie będzie taka możliwość - mówi "Gazecie" Borys Zwieriew, rzecznik spółki Inter RAO, rosyjskiego monopolisty w eksporcie energii. - Ale nie sposób przewidzieć, jaki będzie bilans energetyczny Rosji w 2012 r., czy będziemy mieli energię na eksport.

Na razie Rosja wciąż jest eksporterem energii elektrycznej netto. W zeszłym roku wpływy z jej sprzedaży za granicę wyniosły 528 mln euro. Jednak ilość eksportowanej energii, która rosła od 2002 r. w 2006 r., po raz pierwszy spadła.

Zwieriew dodaje, że nawet jeśli Rosja będzie nadal eksportować energię, to nie wiadomo, czy trafi ona do Polski. Po planowanym zamknięciu starej elektrowni jądrowej w Ignalinie, która dostarcza dziś 80 proc. energii elektrycznej w tym kraju, Litwa może zużywać tak dużą część rosyjskiego eksportu, że do Polski nie popłynie już nic - wyjaśnia dziennik.

Rosyjscy analitycy także uważają, że szanse na eksport energii do Polski i dalej na Zachód są niewielkie. - Chodzi nie tylko o politykę i koncepcję zbyt dużej zależności energetycznej Europy od Rosji, a także o moc naszych elektrowni - mówi w "GW" Wasilij Konuzin z domu maklerskiego Alemar. - Europejska część Rosji cierpi w przeważającej części na deficyt energii. Nawet jeśli uda się wypełnić plany inwestycyjne i zainstalować nowe moce, to ledwo będzie można zaspokoić rosnący popyt na energię w Rosji.

Konuzin dodaje, że nawet jeśli po uwolnieniu rynku energii w Rosji w 2011 r. niektóre elektrownie stwierdziłyby, że eksport energii bardziej im się opłaca niż dostawa na rynek rosyjski, to eksport energii będzie w rękach monopolisty - spółki Inter RAO. - Ta firma nie pozwoli rozszerzać eksportu, jeśli spowodowałoby to braki prądu w Rosji - twierdzi Konuzin.

Obawy przed importem rosyjskiej energii są zresztą nieco dziwne, bo polski rząd sam wpisał do przyjętej w 2006 r. strategii energetycznej połączenie naszej sieci z obwodem kaliningradzkim. Na razie jednak nic się w tej sprawie nie dzieje.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosyjski prąd popłynie mostem do Polski?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!