XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rozbudowa elektrowni w Paksu zgodnie z harmonogramem

Rozbudowa elektrowni w Paksu zgodnie z harmonogramem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowa dwóch nowych bloków elektrowni atomowej w Paksu rozpocznie się zgodnie z harmonogramem w lutym mimo protestów Austrii – oświadczył minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto w wywiadzie dla agencji TASS.

  • Na początku 2014 roku Węgry zawarły umowę międzyrządową o rozbudowie elektrowni w Paksu z rosyjskim państwowym koncernem Rosatom.
  • Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro, co stanowi 80 proc. wartości projektu.
  • Dwa nowe reaktory w Paksu będą w sumie produkować więcej energii niż obecne cztery, które mają zostać wyłączone w latach 2032-37. Pierwszy blok ma być gotowy w 2025 r.
 
- Oczywiście wszystko, w tym inwestycje, jest realizowane zgodnie z planem i ustalonym harmonogramem - powiedział Szijjarto w norweskim Tromsoe. Przyznał, że rząd Austrii kwestionuje decyzję Komisji Europejskiej dotyczącą tego projektu, ale "nie odbije się to na grafiku i nadal wszystko idzie zgodnie z planem".

Austriacka minister rolnictwa, leśnictwa, ochrony środowiska i gospodarki wodnej Elisabeth Koestinger oznajmiła w zeszłym tygodniu, że Austria zamierzać pozwać KE do Trybunału Sprawiedliwości UE za udzieloną Węgrom zgodę na rozbudowę elektrowni atomowej w Paksu z pomocą rosyjskiego koncernu Rosatom.

Według austriackiego ministerstwa wsparcie UE jest dozwolone tylko wtedy, gdy chodzi o interes wspólny, co w przypadku budowy reaktorów atomowych jest wątpliwe. Austria uważa również, że Węgry mogłyby pokryć swoje potrzeby energetyczne z innych źródeł.

Rzecznik Komisji Ricardo Cardoso zapowiedział, że KE będzie bronić swojej decyzji przed trybunałem.

Szijjarto zaznaczył, że obecnie elektrownia w Paksu pokrywa 43 proc. zapotrzebowania Węgier na energię elektryczną, a budowa dwóch nowych reaktorów o łącznej mocy 2,4 tys. MW pozwoli zwiększyć ten wskaźnik do 65 proc.

Kancelaria premiera Węgier Viktora Orbana podkreśliła w poniedziałek, że elektrownia atomowa w Paksu "jest gwarancją tego, że dostawy prądu dla węgierskich mieszkańców i przedsiębiorstw będą, także w długiej perspektywie, tanie, przewidywalne i pewne".

Jak podała kancelaria w komunikacie, Węgry zachowują przejrzystość w sprawie rozbudowy Paksu i dzielą się każdą informacją z odpowiednimi władzami oraz mieszkańcami Austrii, a między dwoma krajami trwa intensywny dialog w sprawach nuklearnych.

- Celem strategicznym rządu Węgier jest zapewnienie mieszkańcom i krajowej gospodarce w długiej perspektywie stabilnych, dostępnych cenowo, przyjaznych wobec klimatu i pewnych dostaw prądu - napisano w oświadczeniu.

KE dała projektowi zielone światło w marcu 2017 r. po ponad półtorarocznym postępowaniu dotyczącym potencjalnego naruszenia zasad pomocy publicznej przy rozbudowie elektrowni.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozbudowa elektrowni w Paksu zgodnie z harmonogramem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!