Rozmowy klimatyczne utknęły na finansowaniu

Rozmowy klimatyczne utknęły na finansowaniu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Negocjacje podczas 18. konferencji klimatycznej ONZ w Dausze blokuje brak zobowiązań ze strony krajów rozwiniętych do nowej pomocy finansowej (po 2012 r.) związanej ze zmianami klimatycznymi w krajach rozwijających się. Stawia to pod znakiem zapytania cele UE.

Kluczem do porozumienia w Dausze (Katar) jest finansowanie walki ze zmianami klimatycznymi w krajach rozwijających się - alarmują organizacje Zielonych, europosłowie z delegacji Unii Europejskiej i Chiny.

UE chce w Dausze uzyskać ostateczne porozumienie ws. przedłużenia do 2020 r. obniżającego dotychczas światowe emisje CO2 Protokołu z Kioto, a także potwierdzenie zobowiązania ze strony największych emitentów do redukcji emisji od 2020 r. i zawarcia umowy w tej sprawie do końca 2015 r. Tymczasem takie porozumienie mogą zablokować kraje rozwijające się, jeśli nie otrzymają deklaracji ws. finansowania działań związanych ze zmianami klimatycznymi po 2012 r.

W 2009 r. na szczycie klimatycznym w Kopenhadze kraje rozwinięte zobowiązały się do stopniowego zwiększenia pomocy na ten cel do 100 mld dolarów rocznie do 2020 r. W związku z tym celem biedniejsze kraje domagają się na lata 2013-2015 finansowania na poziomie 60 mld dolarów. Przedtem na lata 2010-2012 uruchomiono tzw. szybką ścieżkę finansowania na kwotę 30 mld dolarów, z czego jedną trzecią finansuje UE.

Jednak w związku z kryzysem UE i USA nie chcą zobowiązać się do finansowania na poziomie 60 mld dolarów od 2013 do 2015 r. "Czasy są trudne. My i inne kraje rozwinięte nie będziemy w stanie podjąć tego zobowiązania na 2015 r." - powiedział cytowany w środę przez AFP unijny negocjator Pete Betts. Cytowany przez Reutersa wysłannik USA Jonathan Pershing zapewnił o intencji kontynuowania finansowania walki ze zmianami klimatycznymi, ale nie wymienił kwoty.

"Chcemy widzieć pieniądze na stole przed opuszczenia Dauhy" - mówił cytowany przez AFP negocjator Gambii Ousman Jarju. Stanowczo w tej sprawie wypowiadali się też przedstawiciele Chin, Kolumbii, Egiptu i Ekwadoru.

Pewne deklaracje poczyniły m.in. Wielka Brytania i Niemcy, ale organizacje pozarządowe skrytykowały je mówiąc, że są to już "zabudżetowane", a nie nowe pieniądze. Berlin zaoferował 800 mln euro na lata 2013-2014, a Londyn 1,8 mld funtów na lata 2014-2015. Francja wskazała na 6 mld dolarów na rozwój energii odnawialnej, które będzie przekazywać głównie Afryce przez trzy następne lata.

Komisarz UE ds. klimatu Connie Hedegaard dowodziła, że UE podchodzi poważnie do swoich zobowiązań i zapowiedziała - w imieniu Komisji Europejskiej - 500 mln euro pomocy w następnym roku, z czego 200 mln euro dla Afryki.

Organizacja Oxfam jako możliwe źródło finansowania wskazała podatek od transakcji finansowych (FTT), który może wprowadzić 11 lub 12 krajów UE.

Hedegaard wskazywała też w środę w Dausze, że do drugiego okresu obowiązywania Protokołu z Kioto nie przystąpią kraje, które generują aż 85 proc. światowych emisji CO2. By podtrzymać przy życiu do czasu nowej umowy klimatycznej Protokół z Kioto, UE zadeklarowała przystąpienie do drugiego okresu jego obowiązywania (od 2013 do 2020 r.). Przystąpić mogą też Australia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein.

Rosja, czwarty po Chinach, USA i Indiach emitent, zapowiedziała w środę, że nie przystąpi do drugiego okresu obowiązywania Protokołu z Kioto. Ponadto Moskwa wyznaczyła sobie cel redukcji emisji CO2 do 2020 r.(15-25 proc. w stosunku do 1990 r.), który pozwoli jej zwiększyć obecne emisje.

Organizacje Zielonych i europosłowie biorący udział w delegacji UE są też zawiedzeni, że UE nie zobowiązała się do 30-proc. celu redukcji emisji CO2 do 2020 r., mimo, że jest na dobrej drodze do osiągnięcia 25-proc. redukcji.

Rozmowy klimatyczne w Dausze zakończą się w nocy z piątku na sobotę.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!