Rozwój energetyki jądrowej wrócił do "normalnego" tempa

Rozwój energetyki jądrowej wrócił do "normalnego" tempa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

15 miesięcy po awarii w Fukushimie rozwój energetyki jądrowej na świecie wrócił do normalnego tempa, powstają nowe reaktory, nowe kraje zdecydowały o budowie siłowni - mówił prezes firmy Rosatom Siergiej Kirijenko, otwierając międzynarodowe forum AtomExpo w Moskwie.

„W ciągu ostatniego roku na świecie uruchomiono dziesięć nowych reaktorów jądrowych, w tym trzy rosyjskiego projektu i w rosyjskiej technologii. Rozpoczęto budowę pięciu kolejnych, nowych reaktorów. Portfel zamówień rosyjskiego przemysłu nuklearnego w tym samym czasie wzrósł dwukrotnie” – zaznaczył Kirijenko.

„1 stycznia 2011 r. mieliśmy zamówienia na 11 nowych bloków, na początku tego roku – na 21” – powiedział dziennikarzom.

Podkreślał jednocześnie, że na rosyjską technologię zdecydowały się kraje, które dopiero zaczynają rozwój tej dziedziny i będą budować pierwsze swoje elektrownie: Turcja, Białoruś, Wietnam, Bangladesz, a niedawno podpisano porozumienie o budowie elektrowni jądrowej w Nigerii. „Turcja zdecydowała się na cztery nasze bloki, w Wietnamie roboty na miejscu już się zaczęły, na Białorusi – tak jak zaplanowaliśmy – 31 maja na teren wjechały buldożery, a roboty towarzyszące, jak budowa dróg, czy niezbędnej infrastruktury, mają dobre tempo” – wyjaśniał Kirijenko.

Rosyjskie ministerstwo finansów kilka dni temu udostępniło środki na uzbrojenie terenu, prace projektowe i przygotowania do budowy – podkreślił. Kirijenko zaznaczył, że cały kontrakt na budowę elektrowni w Astrawcu sięga 10 mld dol., ale połowa tych pieniędzy zostanie w lokalnych, białoruskich przedsiębiorstwach.

"Możemy więc stwierdzić, że świat energetyki jądrowej 15 miesięcy po Fukushimie wraca do normalnego tempa rozwoju" – ocenił prezes Rosatomu. Zaznaczył, że ważnym elementem projektów jądrowych jest ich długi termin. Te elektrownie będą działać przez co najmniej 60 lat, na taki czas zawieramy strategiczne partnerstwo z tymi krajami – mówił Kirijenko.

Rosatom stara się jeszcze o budowę elektrowni jądrowej w Republice Południowej Afryki. Jak mówiła minister energetyki RPA Dipuo Peters, zapotrzebowanie na energię, głównie elektryczną, spowodowane rozwojem gospodarczym wymaga, by sięgnąć po wszystkie dostępne źródła.

„Naszym wspólnym zadaniem jest zapewnienie pewnych i nieprzerwanych dostaw energii z bezpiecznych żródeł” – podkreśliła południowoafrykańska minister.

Organizowane przez Rosatom Atomexpo to największa w Rosji konferencja przemysłu jądrowego i operatorów elektrowni.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!