Ruda Śląska szykuje się do zmian klimatu

Ruda Śląska szykuje się do zmian klimatu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Do jesieni przyszłego roku samorządowcy z Rudy Śląskiej, we współpracy z ekspertami, mają opracować Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu. Pakiet rozwiązań ma pomóc zabezpieczyć miasto np. przed nawałnicami, ekstremalnymi temperaturami czy zaburzeniami cyrkulacji powietrza.

"W przypadku Rudy Śląskiej - patrząc z perspektywy zmian klimatu - największe problemy są związane z zaburzoną gospodarką wodną, na którą wpływają szkody górnicze, oraz z zanieczyszczeniami powietrza, spowodowanymi niską emisją. Właśnie tym problemom chcemy przeciwdziałać, a Miejski Plan Adaptacji (MPA) do zmian klimatu ma nam w tym pomóc" - wyjaśnił w piątek wiceprezydent miasta Krzysztof Mejer.

Gotowy plan ma też pomóc miastu w staraniach się o zewnętrzne środki na projekty z zakresu ochrony środowiska. "Plan będzie swego rodzaju paszportem, umożliwiającym aplikowanie o środki unijne, ale również krajowe. Co ważne, będzie to także dotyczyło przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych" - zapewnił Mejer.

Dokument powstanie w ramach projektu, w którym uczestniczą 44 polskie samorządy. Ma zawierać propozycje konkretnych działań chroniących przed skutkami zmian klimatu; w zależności od specyfiki miast uczestniczących w projekcie, mogą to być różne rozwiązania.

"Na etapie tworzenia dokumentu wyznaczone zostaną cztery obszary lub sektory wrażliwe, dla których zostanie przygotowany zbiór pakietów rozwiązań, możliwych do zastosowania w formie opcji adaptacyjnych dla określonych zagrożeń związanych z ekstremalnymi zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak deszcze nawalne, powodzie, fale upałów i mrozów itp." - wyjaśniła dr inż. Justyna Gorgoń z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, który jest jednym z wykonawców projektu.

W planie mają znaleźć się m.in. propozycje działań informacyjno-edukacyjnych, podnoszących świadomość wpływu zmian klimatu na mieszkańców oraz przyczyniających się do wzrostu odpowiedzialności społeczeństwa w tej dziedzinie. Dokument ma też zawierać wytyczne np. w zakresie planowania przestrzennego czy gospodarowania zasobami wodnymi. Uwzględnione będą kwestie techniczne, w tym inwestycje dotyczące rozbudowy systemu ochrony przeciwpowodziowej czy sposobów "zielonego" zagospodarowania przestrzeni miejskiej.

"Nadrzędnym celem MPA jest przygotowanie władz miast i ich mieszkańców do świadomego i odpowiedzialnego reagowania na zmiany klimatu i ich skutki. Tym samym przekłada się to na wzrost bezpieczeństwa i poprawę jakości życia mieszkańców" - podkreślił kierownik zespołu ekspertów z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych dr Janusz Krupanek.

W założeniu plan ma pomóc w prowadzeniu polityki miejskiej, uzupełniając podstawowe dokumenty strategiczne i planistyczne miasta; ma również stworzyć podstawy do podejmowania przez samorząd decyzji strategicznych i inwestycyjnych, uwzględniających zagrożenia wynikające ze zmian klimatu. Częścią rozpoczętych właśnie prace nad dokumentem mają być konsultacje z mieszkańcami - na wrzesień zaplanowano warsztaty z ich udziałem. MPA ma być gotowy w trzecim kwartale przyszłego roku.

Projekt Ministerstwa Środowiska jest realizowany przez Instytut Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych oraz firmę konsultingowo-inżynierską Arcadis. Przedsięwzięcie jest finansowane ze środków unijnych i budżetowych. Obejmujący 44 samorządy projekt jest pierwszym na taką skalę w Europie w zakresie przygotowania projektów adaptacji do zmian klimatycznych.

Według przeprowadzonych w 2015 r. badań Eurobarometru, 86 proc. Polaków postrzega zmiany klimatu jako poważny problem. 24 proc. badanych zaznaczyło, że działania adaptacyjne powinny być realizowane przez władze samorządowe i wojewódzkie. Szacuje się, że w Polsce straty wynikające ze zmian klimatu tylko w latach 2001-2010 wyniosły ok. 54 mld zł.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ruda Śląska szykuje się do zmian klimatu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!