XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Ruszyła walka o małe elektrociepłownie

Ruszyła walka o małe elektrociepłownie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Samorządy wystawiły na sprzedaż kilkadziesiąt ciepłowni. Choć są stare i zdezelowane, ustawiła się do nich długa kolejka największych koncernów energetycznych - pisze dziennik finansowy "WSJ Polska".

Kilka lat temu pod młotek poszły elektrociepłownie w wielkich miastach, teraz przyszła kolej na mniejsze. Walkę o nie zapowiada francuski EdF, skandynawskie Dalkia i Vattenfall oraz niemiecki RWE. Do wyścigu mogą się włączyć dwie polskie firmy - Tauron oraz Polska Grupa Energetyczna, które mają już w swoich portfelach po kilkanaście elektrociepłowni. Gra toczy się o wielki rynek, bo do tej pory jedynie około 120 z ponad 600 przedsiębiorstw ciepłowniczych zostało sprywatyzowanych.

Samorządy chętnie pozbywają się elektrociepłowni, bo nie mają pieniędzy na konieczne remonty. A potrzeba na nie miliardów złotych. Jeżeli pieniądze się nie znajdą, firmy ciepłownicze zostaną zamknięte. Sprawa jest pilna, bo większość z nich jest w 70 - 80 proc. zdekapitalizowana. Po 2012 r., kiedy zaczną obowiązywać rygorystyczne przepisy dotyczące emisji CO2, nie będzie one w stanie spełniać unijnych wymogów. Większość ciepłowni trzeba będzie budować praktycznie od zera.

- Blok zasilany węglem i biomasą o mocy 175 MW, który może zaspokajać potrzeby ciepłownicze i energetyczne takiego miasta jak np. podwarszawski Pruszków, kosztuje w zależności od technologii 450-550 mln zł, i to bez gruntu - mówi Paweł Smoleń, dyrektor odpowiedzialny za sektor ciepłowniczy w Vattenfall.

Dla samorządów są to gigantyczne pieniądze, ale nie dla wielkich koncernów. Dla nich może być to znakomity biznes.

- Największym zainteresowaniem będą się cieszyć przedsiębiorstwa kontrolujące zarówno produkcję ciepła, jak i jego przesył, jak np. WPEC w Legnicy - twierdzi Remigiusz Chlewicki, ekspert Ernst & Young. Ale nie tylko. - Atrakcyjne będą wyeksploatowane ciepłownie, na miejscu których będzie można postawić nowe. Ciekawe są też lokalizacje, w których tanim kosztem będzie można podłączyć nowych odbiorców - dodaje Chlewicki.

Apetytu na małe ciepłownie nie kryje Vattenfall. Szwedzi mają już Warszawę, teraz chcą wejść do miast powiatowych.

- Interesują nas stare, nawet niewielkie, ciepłownie osiedlowe - mówi Smoleń. Koncern chce zamiast nich postawić nowe bloki, produkujące ciepło i prąd z węgla i biomasy.

Z powiększania swojego portfela nie zrezygnuje na pewno niemiecki RWE (ma już 52 elektrociepłownie).

- Ciepłownictwo i produkcja energii elektrycznej są częścią naszej strategii w Polsce - zapewnia Andrzej Modzelewski, dyrektor ds. rozwoju RWE Stoen.

W grze weźmie też udział francuski EdF. To jak na razie najbardziej aktywny w prywatyzacji ciepłownictwa zachodni koncern. Należy do niego 20 proc. naszego rynku. Ma już ciepłownie w Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Zielonej Górze i Toruniu - czytamy w "WSJ Polska".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ruszyła walka o małe elektrociepłownie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!