RWE chce wybudować w Polsce 2-3 tys. MW mocy wytwórczych

RWE chce wybudować w Polsce 2-3 tys. MW mocy wytwórczych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

RWE jako jeden z największych koncernów energetycznych w Europie z pewnością jest dla Polski poważnym partnerem, mogącym wnieść nie tylko kapitał, ale także know-how i zaawansowane technologie - mówi prezes RWE w Polsce Filip Thon

- Polska potrzebuje nowych mocy wytwórczych i to jak najszybciej. Już w tym roku, pod koniec stycznia, przez kilka godzin rezerwa mocy w całym systemie elektroenergetycznym wynosiła tylko 3 do 5 procent. Na obecną chwilę mamy jeszcze wystarczające ilości energii, ale w bliskiej przyszłości grozi nam ich niedobór. Zapotrzebowanie na energię rośnie wraz z PKB, a tymczasem 60 procent polskich elektrowni ma już ponad 30 lat. Do tego dochodzi kwestia emisji CO2. To wszystko oznacza, że jeśli nie pojawią się spore inwestycje w moce wytwórcze, Polska może mieć problemy z zaopatrzeniem w prąd - mówi prezes RWE w Polsce Filip Thon w wywiadzie dla Parkietu.

Prezes powiedział, że oprócz wspólnej inwestycji z Kompanią Węglową - elektrowni o mocy 800 MW za 1,5 miliarda euro - RWE planuje kolejne elektrownie na węgiel kamienny. - Łącznie w Polsce chcielibyśmy wybudować około 2-3 tysięcy megawatów mocy wytwórczych powiedział Thon. - Trudno jest obecnie mówić o konkretnych lokalizacjach. Rozważamy różne scenariusze i prowadzimy rozmowy z wieloma potencjalnymi partnerami biznesowymi. Nasza strategia oprócz inwestycji w węgiel kamienny zakłada także budowę elektrowni gazowych, oczywiście, jeśli będzie to możliwe - dodał.

RWE jest też zainteresowane energią odnawialną. Rozpoczęło projekt budowy elektrowni wiatrowych na Mazurach i Pomorzu o mocy 280 MW. To blisko tyle, ile energii pochodzącej z wiatru jest w tym momencie w Polsce przyłączone do sieci. Pierwsze z elektrowni powinny zacząć pracować w latach 2009-2010.

RWE nie wyklucza udziału w prywatyzacji polskiej energetyki. - Mogę powiedzieć tylko tyle, że obserwujemy przygotowania do prywatyzacji czterech grup energetycznych: Enei, Energi PGE i Tauronu. Wymieniłem je w alfabetycznej kolejności, która nie ma związku z naszymi priorytetami - mówi Thon "Parkietowi".

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!