Rynek energii - rewolucja czy ewolucja?

Rynek energii - rewolucja czy ewolucja?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Niskie ceny energii elektrycznej są okazją do pełnego uwolnienia rynku energii dla odbiorców indywidualnych - ocenia część ekspertów. Czekają nas zmiany, ale czy jest szansa na przełom?

Niskie ceny energii utrzymują się od wielu miesięcy, co zdaniem części ekspertów jest doskonałym momentem do pełnego uwolnienia rynku energii dla odbiorców indywidualnych. Przypomnijmy, że wszyscy odbiorcy indywidualni mogą zmienić sprzedawcę energii i wybrać dogodną dla siebie ofertę.

Przeważająca większość odbiorców indywidualnych kupuje jednak energię od tzw. sprzedawców z urzędu, czyli lokalnych sprzedawców wchodzących w skład dużych grup energetycznych. Wysokość cen energii w poszczególnych taryfach musi zatwierdzić prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE). I o obowiązek zatwierdzania taryf dla odbiorców indywidualnych od kilku lat trwa walka przedsiębiorstw obrotu energii z URE.

W ocenie Urzędu Regulacji Energetyki (URE) rynku w pełni uwolnić nie można, ponieważ odbiorcy indywidualni wciąż nie są chronieni w wystarczający sposób. URE niezmiennie wskazuje, że ceny energii to nie wszystko. Ważne są też inne kwestie.

W ostatnich tygodniach spełniony został jeden z warunków stawianych przez URE do pełnego uwolnienia rynku energii: uzgodniono wzorzec Generalnej Umowy Dystrybucji dla Usługi Kompleksowej (GUD-K). Jednym z minusów rozwijającego się rynku energii w Polsce jest to, że po zmianie sprzedawcy odbiorca otrzymuje dwie faktury - jedną za sprzedaż energii elektrycznej, a drugą za jej dystrybucję. Przyjęcie wzorca GUD-K umożliwi odbiorcy podpisanie tzw. umowy kompleksowej, w wyniku której odbiorca po zmianie sprzedawcy energii będzie otrzymywał tylko jeden rachunek. Przedsiębiorstwa obrotu energią oraz dystrybutorzy energii muszą przygotować się do wdrożenia GUD-K, część ekspertów wskazuje, że w połowie 2014 r. będą mogły być zawierane pierwsze umowy kompleksowe.

URE zapowiedział, że w 2014 r. rozpocznie badanie rynku energii pod kątem art. 49 prawa energetycznego, w którym mowa o możliwości zwolnienia firm z przedkładania taryf do zatwierdzenia, jeśli URE stwierdzi, że działają w warunkach konkurencji. Badanie rynku energii rozpocznie się, kiedy dystrybutorzy energii zaoferują możliwość realizacji umów kompleksowych wszystkim sprzedawcom energii.

To wszystko pozwala przypuszczać, że ceny energii dla gospodarstw domowych pozostaną pod kontrolą co najmniej do połowy 2014 r. Prawdopodobne jest jednak, że pełne uwolnienie cen nastąpi z początkiem roku 2015. 
Polska energetyka dostosowuje się do zachodzących na rynku zmian, przygotowuje się do funkcjonowania w nowej, bardziej liberalnej i konkurencyjnej rzeczywistości biznesowej, do walki o klienta. Ci, którzy teraz nie zadbają o modyfikację swoich strategii, mogą obudzić się zbyt późno w zupełnie nowych realiach...

Już wkrótce dojdzie do istotnej dyskusji na temat sytuacji na rynku energii. Odbędzie się ona 17 lutego w Warszawie podczas panelu "Energetyka - rewolucja na rynku?", który zostanie zorganizowany w ramach Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

Czytaj także:

Będą ułatwienia dla klientów na rynku energii

Tania energia na najbliższe lata
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek energii - rewolucja czy ewolucja?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!