Rynek energii w UE się zmieni

Rynek energii w UE się zmieni
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wielkie koncerny energetyczne będą musiały sprzedać swoje sieci przesyłowe niezależnym operatorom, jeżeli wejdą z życie zapisy tzw. trzeciego pakietu energetycznego, które przewidują obowiązek właścicielskiego rozdziału działalności sieciowej od wytwarzania energii i obrotu.

Rzecz w tym, że opór rządów państw UE, zwłaszcza krajów takich, jak Niemcy i Francja, przeciwko tym rozwiązaniom jest dość silny. W ramach kompromisu państwa te proponują, aby spółki energetyczne mogły wybrać, oprócz pełnego rozdziału właścicielskiego, także dwa inne, nieco bardziej "rozwodnione" rozwiązania - czytamy w "Parkiecie".

Chodzi np. o przekazanie kontroli nad majątkiem sieciowym niezależnym operatorom systemowym, bez konieczności jego zbywania.

- Ten model oznacza jedynie większe koszty związane z biurokracją i nadzorem regulacyjnym - stwierdziła brytyjska eurodeputowana Eluned Morgan, autorka sprawozdania poświęconego dyrektywie regulującej dostęp do rynku energii elektrycznej. Według niej, wyjścia inne niż pełne rozdzielenie wytwarzania energii i jej przesyłu oznaczają "ochronę interesów koncernów, które chcą inwestować na innych rynkach, ale odmawiają dostępu do własnego".

Wejście w życie popieranych przez nią poglądów byłoby korzystne dla Polski. Zwłaszcza że pod względem niezależności operatora systemu przesyłowego spełniamy już najostrzejsze z rozważanych kryteriów, odkąd zarządzająca systemem wysokich napięć spółka PSE-Operator dostała w ubiegłym roku cały krajowy majątek przesyłowy.

Posłowie uznali także, że Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (organ koordynujący działania regulatorów krajowych) powinien móc m.in. zatwierdzać 10-letnie plany inwestycyjne operatorów systemów przesyłowych, roczne programy ich prac oraz plany w zakresie badań i rozwoju.

W celu ochrony odbiorców przed nadużyciami na rynku krajowe organy regulacyjne będą mogły nakładać limity cen na niekonkurencyjne rynki na określony, ograniczony okres. Limity powinny być ustalone na takim poziomie, tak aby nie zniechęcać nowych podmiotów wkraczających na rynek i nie ograniczać rozwoju istniejących konkurentów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek energii w UE się zmieni

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!