Rynek handlu emisjami CO2 wzrósł o 41 proc

Rynek handlu emisjami CO2 wzrósł o 41 proc
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rynek Handlu Uprawnieniami do Emisji CO2 wzrósł w pierwszej połowie 2008 roku o 41 proc. w porównaniu do pierwszej połowy 2007 r. - wynika z raportu Międzynarodowego Stowarzyszenia Handlu Emisjami (IETA) - opublikowanego w środę podczas Konferencji Klimatycznej ONZ w Poznaniu.

Handel emisjami, to jeden z instrumentów polityki ekologicznej, który służy ograniczaniu emisji zanieczyszczeń. Wdrożenie handlu emisjami stanowi realizację postanowień protokołu z Kioto.

Z raportu wynika, że w pierwszym półroczu 2008 r. obrót na rynku handlu emisjami wyniósł 38 miliardów euro, co daje wzrost o 41 proc. w stosunku do I półrocza 2007 roku. Średnia cena za jedno uprawnienie do emisji o wartości 1 tony CO2, wyniosła 20,61 euro.

W tym czasie firmy zainteresowane kupnem prawa do emisji mogły wyemitować 1,84 miliarda ton CO2, co oznaczało wzrost o 56 proc. w porównaniu do roku 2007.

Handel uprawnieniami do emisji CO2 obejmuje Unię Europejską, projekty realizowane w ramach Mechanizmu Czystego Rozwoju (CDM) oraz Join Implementation, które mają doprowadzić do redukcji emisji CO2.

Do kwoty globalnego handlu wliczane są handel emisjami w Nowej Południowej Walii (Australia) oraz system handlu emisjami prowincji Alberta w Kanadzie.

Uprawnienia do emisji przyznawane są podmiotom objętym systemem handlu na kilkuletnie okresy - obecnie działa okres pięcioletni - 2008-2013 - i są swego rodzaju wielkością dopuszczalną emisji. Przydział uprawnień - jedno uprawnienie odpowiada emisji 1 tony CO2 - ma pokryć własne potrzeby emisyjne instalacji wynikające z wielkości produkcji.

Wygospodarowana nadwyżka po modernizacji zakładu lub inwestycji proekologicznych może zostać sprzedana na rynku - innej firmie, która wyemitowała do atmosfery więcej CO2 niż mogła.

Handel emisjami CO2 w krajach Unii Europejskiej został formalnie zapoczątkowany 1 stycznia 2005 r. Europejski rynek handlu emisjami według autorów raportu to 30 miliardów euro i stanowi 70 proc. ogólnej wartości handlu emisjami na świecie.

Autorzy raportu chcieliby, aby system objął jak najwięcej rozwinięty krajów świata. Jednym z zagrożeń jaki może czekać w przyszłości rynek handlu emisjami może być spekulacja tymi walorami.

"W UE musi powstać przejrzyste prawo co do handlu emisjami tak, by nie doszło do spekulacji uprawnieniami, po prostu nie powinno się z tego handlu czerpać korzyści" - powiedział w środę podczas konferencji prasowej jeden z autorów Raportu - Bill Kyte.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek handlu emisjami CO2 wzrósł o 41 proc

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!