Rząd i PGE będą szukać innych rozwiązań niż rozbudowa Opola

Rząd i PGE będą szukać innych rozwiązań niż rozbudowa Opola
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd i PGE, po wycofaniu się z inwestycji w rozbudowę bloków energetycznych w Opolu, będą szukać nowych optymalnych rozwiązań w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski bez naruszania interesów giełdowej spółki - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej premier Donald Tusk.

"PGE przedstawiło kalkulacje związane z radykalną zmianą cen hurtowych energii, które są obecnie wyraźnie niższe, co jest związane z kryzysem. Według średnioterminowych prognoz te ceny nie gwarantują opłacalności inwestycji z punktu widzenia PGE. Rozmawialiśmy z PGE, jak znaleźć syntezę pomiędzy interesem spółki a uwzględnieniem życiowych interesów państwa polskiego" - powiedział premier Tusk.

"PGE twierdzi, że z punktu widzenia spółki inwestycje w rozbudowę nowych mocy w oparciu o węgiel brunatny wydają się bez porównania bezpieczniejsze niż inwestowanie w elektrownię, która miałaby być opalana węglem kamiennym. Brzmi to dość racjonalnie, a my nie sterujemy ręcznie tego typu spółkami. Natomiast PGE musi się także liczyć z opinią kręgów rządowych, w tym ministra gospodarki i ministra skarbu. Będziemy szukać rozwiązań, które zwiększą bezpieczeństwo energetyczne i które dalej będą sprzyjały polskim inwestycjom, ale które też nie narażą na ewidentne straty żadnej ze spółek giełdowych. Szukamy optymalnego rozwiązania" - dodał.

"Prezes PGE ma świadomość, że Opole było w naszej ocenie jedną z naszych kluczowych inwestycji energetycznych" - dodał też.

Kilka dni temu PGE zrezygnowała z inwestycji w budowę nowych bloków w Elektrowni Opole. Chodzi o bloki nr 5 i 6 opalane węglem kamiennym. W opinii spółki, Zmiany na rynku energetycznym oraz w otoczeniu makroekonomicznym ograniczyły efektywność ekonomiczną tej inwestycji dla PGE. Czytaj więcej: PGE zrezygnowała z budowy nowych bloków w Opolu

Jakiś czas temu premier Donald Tusk informował, że PGE rozmawia z rządem o rozbudowie Elektrowni Opole i jej opłacalności w świetle niskich obecnie cen energii.

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski przekonywał, że inwestycja realizowana przez PGE GiEK, polegająca na budowie dwóch bloków pyłowych na węgiel kamienny, o mocy 900 MW każdy, to jedna z największych inwestycji w energetyce konwencjonalnej zaplanowanych przez działające w Polsce grupy energetyczne. Energia elektryczna z bloków 5 i 6 miała służyć zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski, ze szczególnym uwzględnieniem regionu południowo-zachodniego.

Inwestycję w Opolu realizować miało konsorcjum Rafako, Polimex Mostostal i Mostostal Warszawa. Konsorcjum zobowiązało się wykonać zamówienie w terminie 54 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac (blok nr 5) oraz 62 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac (blok nr 6).

Wartość umowy wynosiła netto 9,397 mld zł (11,558 mld zł brutto).

Czytaj także: Na rezygnacji PGE z bloków w Opolu skorzysta Tauron i Enea
Ekspert: fatalna decyzja PGE ws. bloków El. Opole
Plusy i minusy rezygnacji PGE z budowy bloków w Opolu
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd i PGE będą szukać innych rozwiązań niż rozbudowa Opola

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!