Rząd Japonii: "tak" dla energetyki jądrowej

Rząd Japonii: "tak" dla energetyki jądrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rząd Japonii podkreślił w piątek znaczenie energii nuklearnej dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Tokio pracuje nad nową długoterminową strategią energetyczną, która przewiduje dalsze wykorzystywanie elektrowni atomowych pomimo katastrofy w Fukushimie.

"Powinniśmy nadal korzystać z energii nuklearnej, ale pod warunkiem przestrzegania wymogów bezpieczeństwa, ponieważ jest to ważne i proste źródło energii, które zapewnia stabilność dostaw prądu" - podkreślono w projekcie dokumentu, który podsumowuje dotychczasowe prace rządu na ten temat.

Minister gospodarki, handlu i przemysłu Toshimitsu Motegi poinformował w piątek, że projekt nowej długoterminowej strategii energetycznej ma być gotowy w połowie grudnia, a jego założenia mają wejść w życie w styczniu 2014 roku. Jednocześnie podkreślił, że na razie trudno określić jaki procent dostaw prądu będzie pochodził z elektrowni nuklearnych, a jaki z innych źródeł. Dodał także, że nie podjęto jeszcze decyzji co do tego ile elektrowni nuklearnych zostanie ponownie uruchomionych.

Obecnie w Japonii wszystkie komercyjne reaktory nuklearne, których jest 50, są wyłączone i poddawane modernizacji, aby nie dopuścić do powtórzenia się wydarzeń z 2011 roku, kiedy to Japonię nawiedziło silne trzęsienie ziemi, a w wybrzeże uderzyła fala tsunami, poważnie uszkadzając elektrownię atomową w Fukushimie. Jej operator, firma TEPCO, stale walczy ze skutkami katastrofy, w tym wyciekami skażonej wody.

W opracowanym projekcie zawarto opinię, że energia nuklearna jest stabilnym, tanim i przyjaznym dla środowiska źródłem pozyskiwania prądu. Dlatego rząd w Tokio "powinien wznowić prace siłowni nuklearnych w momencie, w którym spełnią one nowe wymogi bezpieczeństwa" - zapisano w projekcie.

Rząd Japonii rozważa również wyznaczenie specjalnych i bezpiecznych miejsc, w których można by składować i niszczyć zużyte paliwo atomowe.

Poprzednia długoterminowa strategia energetyczna dla Japonii była przyjęta i opracowana w 2010 roku. Według tamtych zapisów Japonia do 2030 roku powinna uzyskiwać 50 proc. prądu z elektrowni nuklearnych. Przed katastrofą w Fukushimie poziom ten wynosił 30 proc. W 2012 roku władze podjęły decyzję o rezygnacji z energii atomowej, jednak wywołało to liczne kontrowersje, które zmusiły władze w Tokio do zmiany planów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd Japonii: "tak" dla energetyki jądrowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!