XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rząd przełożył rozpatrzenie projektu nowelizacji prawa energetycznego

Rząd przełożył rozpatrzenie projektu nowelizacji prawa energetycznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że trwa jeszcze debata i istnieje różnica zdań na temat sposobu sprzedaży energii. Dodał, że rząd powinien być gotowy do przyjęcia projektu za tydzień.

Jak wyjaśnił, różnica zdań w rządzie dotyczy tego, czy cała wytwarzana w Polsce energia elektryczna ma być sprzedawana przez giełdę, czy oprócz tego elektrownie mają stosować inne formy sprzedaży, np. w przetargu ograniczonym.

"Dlatego poprosiłem o dodatkowy czas ustaleń z ministrem gospodarki, skarbu i finansów. Ja opowiadam się raczej za w pełni giełdowym systemem sprzedaży" - wyjaśnił podczas konferencji prasowej w przerwie w obradach rządu Tusk.

Rząd miał zająć się we wtorek przygotowanym przez resort gospodarki projektem nowelizacji prawa energetycznego, który przewiduje m.in. wymóg sprzedaży określonej ilości energii w sposób publiczny oraz zwiększenie uprawnień prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) m.in. w zakresie wyznaczania na "okres przejściowy" maksymalnej ceny sprzedaży energii przez wytwórców.

"Moją intencją wtedy, kiedy prosiłem o pracę nad nowym prawem energetycznym, była próba uzyskania pewnej prawnej gwarancji dla cen maksymalnych tak, aby odbiorca detaliczny nie był narażony na negatywne skutki urynkowienia cen" - powiedział szef rządu.

Zaznaczył, że drugim celem prac nad projektem ustawy była sprzedaż energii na giełdzie i "w jakimś sensie gwarancja praktyk rynkowych, jeśli chodzi o sprzedaż energii". Dodał, że wymaga to zapisów dotyczących utrzymania cen energii elektrycznej "w korytarzu", szczególnie cen maksymalnych dla odbiorców detalicznych (gospodarstw domowych).

Projekt prawa energetycznego, przygotowany w resorcie gospodarki, przewiduje ponadto, że wytwórcy, którzy korzystają z pomocy publicznej w związku z rozwiązaniem kontraktów długoterminowych (KDT-ów), będą musieli sprzedawać przez giełdę 100 proc. wytwarzanej energii.

Pozostali wytwórcy od 2011 roku będą musieli sprzedawać przez giełdę 30 proc. energii, w kolejnych latach - 40 i 50 proc. - proponuje resort. Do tej pory na rynku hurtowym energii dominują dwustronne kontrakty objęte tajemnicą handlową, nowe rozwiązanie ma doprowadzić do przejrzystości transakcji.

W projekcie ustawy są też zapisy dotyczące przejęcia przez resort gospodarki nadzoru właścicielskiego nad operatorami systemów przesyłowych gazu i prądu: firmami Gaz-System oraz PSE- Operator, ale sprzeciwia się temu ministerstwo skarbu.

Inne propozycje mają ułatwiać zmianę sprzedawcy energii elektrycznej i skrócić okres zmiany do jednego miesiąca. Przepisy mają też wesprzeć powstawanie rolniczych biogazowni. W projekcie są też przepisy nakładające na elektrownie obowiązek utrzymywania rezerw mocy wytwórczych na wzór obowiązkowych zapasów paliw.

Ustawa Prawo energetyczne określa sposób funkcjonowania rynku energii elektrycznej w Polsce.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd przełożył rozpatrzenie projektu nowelizacji prawa energetycznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!