Rząd USA dofinansuje projekt reaktora firmy NuScale

Rząd USA dofinansuje projekt reaktora firmy NuScale
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Amerykański Departament Energii (DoE) wybrał drugi z projektów małego reaktora jądrowego (SMR), który dostanie rządową pomoc. Projekt firmy NuScale podzieli się pulą ponad 450 mln dol. z wybranym wcześniej reaktorem mPower firmy Babcock&Wilcox.

Reaktor SMR reprezentuje nową generację bezpiecznych, stabilnych i niskowęglowych technologii - oświadczył sekretarz ds. energii Ernest Moniz, ogłaszając wybór. Przypomniał, że zgodnie z polityką rządu USA, energetyka jądrowa będzie jednym z filarów niskoemisyjnej energetyki przyszłości.

DoE na wsparcie SMR przeznaczył 452 mln dol. z zastrzeżeniem, że pomoc trafi do co najmniej dwóch projektów. Jesienią 2012 r. wybrano reaktor mPower koncernu Babcock&Wilcox. Reaktor NuScale będzie więc drugi.

DoE poinformowało, że szczegóły podziału pieniędzy będą negocjowane. Wsparcie ma dotyczyć budowy prototypów oraz procesu certyfikacji i licencjonowania projektu, by w połowie następnej dekady amerykańskie reaktory SMR były dostępne na rynku.

Podstawowy projekt NuScale to wodny ciśnieniowy reaktor o mocy elektrycznej 45 MW, dwadzieścia razy mniejszy od typowego reaktora energetycznego. Może być łączony w zespoły, liczące do 12 jednostek, zatem moc wyjściowa to od 45 do 540 MWe.

Jak mówił PAP dyrektor technologiczny firmy Jose Reyes, zamiast dużego bloku jądrowego za ok. 7 mld dol. NuScale zaoferuje elastyczne źródło za 2-3 mld dol. Zastrzegał, że na obecnym etapie można podać tylko orientacyjny koszt reaktora - rzędu 225 mln dol. za 45 MW jednostkę. Podkreślał też, że firma ma kilkunastu potencjalnych klientów z USA i Kanady, którzy nie potrzebują wielkich źródeł energii, bo dysponują stosunkowo małymi sieciami i chcieliby do nich włączać niewielkie źródła, powiększane o kolejne w razie potrzeby.

W Stanach Zjednoczonych SMR są powszechnie uważane za następców energetyki opartej na węglu. Amerykanie wskazują, że w ciągu kilkunastu lat w całym kraju trzeba będzie wyłączyć 50-60 letnie wyeksploatowane elektrownie węglowe o łącznej mocy ok. 40 GW, a nowych nie będzie się budować m.in. ze względu na restrykcje dotyczące emisji CO2. Typowa taka elektrownia ma moc kilkuset MW, więc SMR-y mają zastąpić zamykane bloki węglowe bez konieczności np. rozbudowy sieci przesyłowej.

Babcock&Wilcox ma wybudować i uruchomić prototyp mPower w Clinch River Site w stanie Tennessee, we współpracy z częściowo państwową spółką Tennessee Valley Authority. Prezes filii B&W - Generation mPower Christofer Mowry mówił PAP, że publiczna pomoc to ok. 20 proc. nakładów, a rządowi USA chodzi przede wszystkim o to, by dotrzymać harmonogramu, czyli rozpocząć budowę prototypu w 2017 r., by w 2021 r. reaktor już działał. Pojedynczy mPower ma moc 180 MW, ale podstawowa konfiguracja to dwie jednostki, czyli w sumie 360 MW.

Czytaj też: Plusy i minusy małych reaktorów jądrowych
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd USA dofinansuje projekt reaktora firmy NuScale

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!