XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rząd zajmie się obligiem giełdowym dla energii elektrycznej

Rząd zajmie się obligiem giełdowym dla energii elektrycznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przepisy dotyczące obowiązku sprzedaży całości wytwarzanej energii elektrycznej poprzez giełdy, zmiany w przepisach dotyczące wspierania termomodernizacji i remontów oraz powołanie Instytutu Europy Środkowej - m.in. tymi kwestiami zajmą się ministrowie podczas wtorkowego posiedzenia rządu.

  • Ministrowie zajmą się m.in. projektem autorstwa resortu energii dotyczącym zmian w Prawie energetycznym oraz niektórych innych ustawach.
  • Propozycja przewiduje podniesienie z 30 do 100 proc. tzw. obliga giełdowego, czyli obowiązku sprzedaży części wytwarzanej energii elektrycznej poprzez giełdy.
  • Taką zmianę zapowiedział już w sierpniu minister energii Krzysztof Tchórzewski, co miało być reakcją na rosnące ceny rynkowe. Minister argumentował, że chce wyeliminować z handlu energią transakcje pozaparkietowe i zwiększyć w ten sposób przejrzystość rynku.
  • Z kolei szefowa resortu technologii i przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz przekonywała, wprowadzenie 100-proc. obliga giełdowego "będzie miało istotny skutek cenowy jeżeli chodzi o energię elektryczną".

Od początku br. obligo giełdowe, które oznacza obowiązkową sprzedaż energii za pośrednictwem giełdy, wynosi 30 proc. W 2017 r. obowiązywało obligo giełdowe na poziomie 15 proc. wyprodukowanej energii.

Projekt zakłada też wdrożenie do polskiego porządku prawnego przyjmowanych w Unii Europejskiej tzw. Kodeksów Sieci i Wytycznych, które mają posłużyć budowie wspólnego, jednolitego rynku energii elektrycznej. Kolejna z proponowanych zmian - w tym przypadku w ustawie o gospodarce nieruchomościami - ma poprawić jakość usług dystrybucji energii elektrycznej.

Rząd rozpatrzy też projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Jak tłumaczy autor projektu, czyli resort przedsiębiorczości i technologii, celem ustawy jest stworzenie podstaw prawnych do pilotażowego przetestowania programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych należących do osób cierpiących na ubóstwo energetyczne. Model przewiduje ścisłą współpracę finansową miedzy rządem a samorządami.

Według szacunków Instytutu Badań Strukturalnych 12 proc. gospodarstw domowych w Polsce jest zagrożonych ubóstwem energetycznym. Wśród budynków jednorodzinnych w większości są to gospodarstwa wykorzystujące paliwa stałe takie jak węgiel, drewno jako główne źródło ogrzewania.

Nowe prawo pozwoli uruchomić 180 mln zł, które zostały zarezerwowane w ubiegłorocznej noweli budżetu państwa do Funduszu Termomodernizacji i Remontów, na potrzeby wsparcia termomodernizacji budynków mieszkalnych mniej zamożnych Polaków. Wsparcie w formie dotacji będzie dotyczyło przede wszystkim osób w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców, które znalazły się na liście WHO najbardziej "zanieczyszczonych" smogiem aglomeracji.

W ramach projektu przewidziano m.in. mechanizm udostępnienia nieruchomości na potrzeby mikroinstalacji OZE (w tym paneli fotowoltaicznych). Gmina wspierająca takie przedsięwzięcie stanie się również właścicielem i operatorem takiej mikroinstalacji. Wyprodukowana energia elektryczna będzie mogła być wykorzystana przez gminę, w tym również na wsparcie rodzin, u których przedsięwzięcie niskoemisyjne jest niemożliwe do przeprowadzenia.

Ministrowie będą też debatować nad projektem nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), przygotowanym przez resort finansów. Projekt wprowadza regulacje dotyczące opodatkowania bonów, a także ma służyć zmniejszeniu uciążliwości związanych z rozliczaniem podatku VAT od usług elektronicznych świadczonych na rzecz konsumentów z innych niż Polska państw członkowskich UE. Temu ostatniemu ma służyć wprowadzenie progu w kwocie 10 tys. euro (42 tys. zł), odnoszącego się do rocznej wartości netto usług elektronicznych, świadczonych unijnym konsumentom spoza Polski. Do takiej wysokości podatnicy będą mogli, w myśl projektu, rozliczać VAT z tytułu takich usług według reguł obowiązujących dla transakcji krajowych.

Rząd zajmie się ponadto projektem nowelizacji ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, który ma usprawnić działanie KAS. Przewiduje on m.in. rozszerzenie katalogu podmiotów obowiązanych do udostępniania organom KAS dokumentów oraz informacji (m.in. o Urząd Lotnictwa Cywilnego, Polską Grupę Lotniczą, Polskie Linie Kolejowe S.A., Żeglugę Śródlądową, Krajowy Rejestr Karny). Zakłada również poszerzenie o osoby fizyczne kręgu podmiotów, o których bank jest obowiązany udzielać informacji na pisemne żądanie Szefa KAS, w przypadku postępowania skarbowego.

Rząd zajmie się też projektem nowelizacji Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Projekt przewiduje wprowadzenie sądowej kontroli decyzji konsulów w sprawach dot. odmowy wydania, unieważnienia lub cofnięcia wiz Schengen. Zgodnie z propozycją minister właściwy ds. zagranicznych będzie podejmował czynności za konsula w postępowaniu przed właściwym sądem administracyjnym (Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie lub Najwyższym Sądem Administracyjnym). Projekt procedowany jest w związku z orzeczeniem prejudycjalnym Trybunału Sprawiedliwości z grudnia 2017 r. oraz pismem Komisji Europejskiej.

Ministrowie omówią również propozycję KPRM dotyczącą utworzenia Instytutu Europy Środkowej, który ma być strategicznym zapleczem w zakresie polityki zagranicznej państwa w obrębie państw Trójmorza. Ma również stanowić forum do dialogu i komunikacji na arenie międzynarodowej oraz krajowej. Instytut ma powstać na mocy ustawy, w efekcie przekształcenia Instytutu Europy Środkowo-Wschodniej z siedzibą w Lublinie (IEŚW-IB). Nadzór nad nowo powołaną instytucją sprawować ma premier. KPRM liczy, że działalność instytutu doprowadzi m.in. do przygotowywania analiz, które będą pomocne dla zapewnienia prowadzenia jednolitej i skutecznej polityki międzynarodowej państwa.

Ministrowie zajmą się także projektem nowelizacji ustawy o działalności leczniczej oraz niektórych innych ustaw. Istotą proponowanych rozwiązań jest umożliwienie fizjoterapeutom wykonywania zawodu w ramach praktyki zawodowej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (3)

Do artykułu: Rząd zajmie się obligiem giełdowym dla energii elektrycznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!