Sąd: inteligentne liczniki energii mogą być groźne

Sąd: inteligentne liczniki energii mogą być groźne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Inteligentne liczniki energii elektrycznej mogą pozwalać na inwigilację ich użytkowników. Według sądu apelacyjnego w Naperville na przedmieściach Chicago, dane z tych urządzeń powinny zatem podlegać ochronie czwartej poprawki do konstytucji Stanów Zjednoczonych.


Czwarta poprawka do konstytucji USA daje obywatelom prawo do nietykalności osobistej, a także prawo do nienaruszalności mienia, mieszkania i dokumentów bez uzasadnionej i wiarygodnej przyczyny wyrażonej w nakazie sądowym. Według sądu w Naperville, wgląd w dane o zużyciu energii rejestrowane przez inteligentne liczniki stanowi ze strony władz przeszukanie, a same urządzenia mogą ujawniać wrażliwe informacje o zwyczajach zamieszkujących gospodarstwo domowe osób.

Urządzenia tego rodzaju pobierają dane o zużyciu prądu co pięć, 15 bądź 30 minut. Rejestrują informacje o tym kiedy, z jakim natężeniem i w jakiej ilości w danym gospodarstwie zużywana jest energia elektryczna. Zdaniem sądu, informacje o tym nie są możliwe do uzyskania w inny sposób, za wyjątkiem przeprowadzenia fizycznego przeszukania w domu obsługiwanym przez licznik.

W 2011 roku grupa aktywistów znana jako Naperville Smart Meter Awareness rzuciła wyzwanie władzom miasteczka, które zobowiązało wszystkie gospodarstwa domowe do instalacji inteligentnych liczników energii. Sąd rejonowy ocenił wówczas, że dane z liczników nie podlegają ochronie konstytucyjnej, ponieważ gromadzone są przez strony trzecie - w tym wypadku dostawców energii, zarówno prywatnych, jak i publicznych.

Sąd apelacyjny uchylił tę decyzję w ubiegłym tygodniu, oceniając, że to nie strony trzecie, a miasto gromadzi dane z inteligentnych liczników. Powołał się również na rozpatrywaną w przeszłości przez sąd najwyższy USA sprawę, w której orzeczono, że dane gromadzone za pomocą sieci bezprzewodowej nie mogą być wyłączone z ochrony konstytucyjnej nawet wówczas, gdy administratorem danych jest strona niepubliczna - na przykład dostawca usług telekomunikacyjnych czy energetycznych.

Zdaniem organizacji Electronic Frontier Foundation (EFF) zajmującej się ochroną praw człowieka w świecie cyfrowym, to pierwsza sprawa, w której poruszono temat ochrony prawnej danych wytwarzanych przez inteligentne liczniki energii. W przeszłości amerykańskie sądy wielokrotnie orzekały, że czwarta poprawka do konstytucji nie może być stosowana względem danych zebranych przez tradycyjne liczniki prądu. Sąd apelacyjny w Naperville rozpoznał jednak różnice pomiędzy tradycyjnymi urządzeniami a inteligentnymi licznikami. Jak napisano w uzasadnieniu orzeczenia, "tradycyjne urządzenia pomiarowe zbierają dane o zużyciu energii raz na miesiąc w formie ujednoliconego zapisu cyfrowego. Inteligentne liczniki natomiast dokonują pomiarów zużycia znacznie częściej, często zapisując dane z tysięcy pomiarów przeprowadzanych w ciągu jednego miesiąca. Ze względu na tę częstotliwość, inteligentne liczniki wskazują zarówno ilość zużytej energii, jak i sposób jej użytkowania przez gospodarstwo domowe".

Według danych przytaczanych przez serwis Cnet, obecnie ponad 40 proc. Amerykanów korzysta z inteligentnych liczników energii elektrycznej. Eksperci prognozują, że do 2020 roku z urządzeń tych będzie już korzystać nawet 80 proc. wszystkich gospodarstw domowych w USA. Organizacja EFF natomiast przypomina, że już obecnie organy ścigania w prowadzonych dochodzeniach wielokrotnie zwracają się do dostawców energii z prośbą o dane z liczników, często nie dysponując stosownymi dokumentami sądowymi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sąd: inteligentne liczniki energii mogą być groźne

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!