XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sąd zatrzymał budowę hydroelektrowni w Brazylii

Sąd zatrzymał budowę hydroelektrowni w Brazylii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sąd brazylijskiego stanu Para nakazał we wtorek wstrzymanie prac budowlanych nad zaporą wodną Belo Monte na rzecze Xingu w Amazonii - informuje "El Pais".

W wyjaśnieniu swojej decyzji sędzia Souza Prudente orzekł, że miejscowe wspólnoty indiańskie nie zostały należycie wysłuchane przez władze przed rozpoczęciem robót. Jednocześnie stwierdził nieprawidłowości w sposobie podjęcia decyzji o konstytucyjności inwestycji przez Najwyższy Trybunał Federalny.

Sąd dopatrzył się również błędów w decyzji Kongresu, który przyjął projekt budowy, nie zapoznawszy się uprzednio z technicznymi ekspertyzami. Specjaliści z międzydyscyplinarnej komisji ostrzegali w nich przed wpływem budowy hydroelektrowni na środowisko.

W przypadku niedostosowania się do orzeczenia realizująca inwestycję państwowa firma Electrolux zostanie ukarana grzywną 500 tys. realów (200 tys. euro) za każdy dzień prowadzonych prac. Rząd toczy nieustanne sądowe batalie z władzami stanowymi, ekologami, Indianami, niezależnymi naukowcami wspieranymi przez przedstawicieli Kościoła katolickiego. Do projektu wielokrotnie wprowadzano zmiany, przeznaczając ogółem 1,2 mld dolarów na zniwelowanie negatywnych skutków inwestycji na środowisko i na indiańskie społeczności.

Sąd nie po raz pierwszy nakazał wstrzymanie prac. Władze stanu Para wystąpiły o wszczęcie 10 postępowań przeciw budowie tamy przed regionalnymi trybunałami z powodu niewywiązania się przez rząd z 40 warunków nałożonych na państwo przez Brazylijski Instytut Środowiska i Bogactw Naturalnych (IBAMA). Instytut wydając zgodę na budowę w czerwcu 2011 r., zobowiązał władze federacji m.in. do wdrożenia programów socjalnych dla miejscowej ludności. W poprzednich przypadkach rządowi zawsze udawało się wygrywać i doprowadzać do wznowienia robót.

Przeciw powstaniu zapory występują także międzynarodowe stowarzyszenia i organizacje. W kwietniu 2011 r. Amerykańska Komisja Praw Człowieka Organizacji Państw Amerykańskich wezwała Brazylię do rezygnacji z budowy zapory z powodu "zagrożenia życia Indian". Było to pierwsze poważne międzynarodowe spięcie, z którym musiała się zmierzyć nowa prezydent Brazylii Dilma Rousseff.

Pomysł budowy zapory pojawił się jeszcze w latach 90. Za prezydentury Fernando Henrique Cardoso. Kolejne rządy go podtrzymywały, upatrując w inwestycji sposób na pozyskanie czystego i taniego źródła energii. Hydroelektrownia stała się oczkiem w głowie poprzedniego prezydenta kraju Luiza Inacio Luli da Silva, ale dopiero jego następczyni, Rousseff, doprowadziła w czerwcu 2011 r. do rozpoczęcia budowy, realizowanej w ramach narodowego Programu Przyspieszenia Wzrostu (PAC).

Tama na rzece Xingu, 40 kilometrów od miasta Altamira w stanie Para, ma być trzecią zaporą wodną na świecie, ustępującą tylko pod względem wielkości chińskiej tamie Trzech Przełomów na Jangcy i brazylijsko-paragwajskiej Itaipu na Paranie. Hydroelektrownia o mocy 11.233 MW ma dostarczać 10 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej. Ukończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2015; ma pochłonąć do 13 mld dolarów.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sąd zatrzymał budowę hydroelektrowni w Brazylii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!