Sejm o promocji geotermii w Polsce

 Sejm o promocji geotermii w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Geotermia może być wykorzystywana do produkcji ciepła w lokalnych sieciach ciepłowniczych, a także jako atrakcja turystyczna w basenach geotermalnych. Posłowie, resort gospodarki oraz Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne chcą promować geotermię w Polsce.

Wiceminister środowiska i główny geolog Henryk Jezierski, wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska, przewodniczący podkomisji stałej ds. energetyki sejmowej Komisji Gospodarki Andrzej Czerwiński, a także prezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego Beata Kępińska podpisali w poniedziałek deklarację o współpracy na rzecz rozwoju energii geotermalnej w Polsce.

"Naszym celem jest promowanie odnawialnych źródeł energii. (...) Myślę, że to jest wyraźny sygnał, żeby wykorzystywać więcej energii geotermalnej" - powiedział dziennikarzom Jezierski. Jak wyjaśnił, chodzi o to, żeby dzięki współpracy dostarczyć potencjalnym inwestorom informacji koniecznej do podjęcia decyzji: czy będzie im się opłacać np. budować basen geotermalny i ściągać turystów do swojego regionu.

Poinformował, że resort środowiska dysponuje atlasami, które pokazują lokalizację, głębokość i temperaturę złóż; doradztwem służą też inwestorom Państwowy Instytut Geologiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza, czy Polska Akademia Nauk.

Czerwiński uważa, że wspólne działania rządu, posłów, stowarzyszenia i wszystkich zainteresowanych rozwojem geotermii w Polsce powinno doprowadzić do odpowiedzi na pytanie, ile energii geotermalnej możemy pozyskać w polskim bilansie.

"Nie będziemy produkować wielkiej ilości energii ze źródeł geotermalnych, ale produkcja ciepła może być realizowana. Mamy 8 koncesji udzielonych na eksploatację (złóż geotermalnych); w 20 miejscach prowadzi się badania. Widzimy znaczący wzrost tego typu inwestycji" - zauważył Jezierski. "Na początku są duże nakłady - trzeba wywiercić bardzo kosztowne otwory, ale później eksploatacja jest już prawie za darmo. Odebraną wodę wypuszcza się na wymienniki ciepła i z powrotem zatłacza do górotworu, gdzie woda ogrzewa się i znowu można z niej korzystać" - wyjaśnił.

Jednak jak zauważył, o użyciu ciepła ze złóż geotermalnych decyduje nie tylko dostępność złóż, ale także charakterystyka sieci rozprowadzającej ciepło. Dobre warunki posiada m.in. Podhale.

Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne uważa, że w polskich miastach mogą powstać ciepłownie geotermalne. Przytacza przykład Podhala, gdzie działa taka ciepłownia i z której energia jest tańsza niż energia z Elektrowni Wodnej w Nieszawie i Farmy Wiatrowej w Kisielicach.

Wiceminister środowiska zapowiedział ułatwienia w uzyskiwaniu koncesji na złoża geotermalne, które dodatkowo mają być udzielanie przez urzędy marszałkowskie, a nie ministerstwo środowiska jak do tej pory. "Ponadto pozwolenie na prowadzenie takiej działalności nie będzie obciążone dodatkowymi kosztami tak jak inne kopaliny w Polsce" - zapewnił Jezierski. Jak podał, projekt w tej sprawie został przyjęty przez rząd w listopadzie 2008 roku i od tej pory znajduje się w Sejmie.

Z kolei wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska podkreśliła, że rozwój odnawialnych źródeł energii uniezależni nas od zewnętrznych źródeł. Jak dodała, Polityka energetyczna do 2030 roku zakłada m.in.: "wzrost udziału energii odnawialnej w finalnym zużyciu energii do poziomu 15 proc. w 2020 roku oraz osiągnięcie w 2020 roku 10-proc. udział biopaliw w rynku paliw transportowych".

"Założono rozwój energetyki geotermalnej z poziomu ok. 80 kiloton paliwa umownego w tym roku do 350 w 2030 roku" - zaznaczyła. Przypomniała, że w tym roku Polska musi wdrożyć unijną dyrektywę o odnawialnych źródłach energii. "Ten obowiązek skłonił nas do weryfikacji systemu wsparcia stosowanego dla energii odnawialnej" - podkreśliła. Zapowiedziała zróżnicowane wsparcia w zależności od rodzaju energii odnawialnej, bo - jak zauważyła - obecny system jest bardziej atrakcyjny dla energii z wiatru.

Obecnie inwestycje w geotermię mogą otrzymać wsparcie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko w ramach działań prowadzonych przez resort gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm o promocji geotermii w Polsce

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!