Sejm przyjął informację rządu nt. bezpieczeństwa energetycznego Polski

Sejm przyjął informację rządu nt. bezpieczeństwa energetycznego Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sejm przyjął w piątek rządową informację na temat bezpieczeństwa energetycznego Polski w związku z przerwaniem dostaw gazu ziemnego z Rosji przez Ukrainę.

Za odrzuceniem informacji było 173 posłów; 215 było przeciwnych odrzuceniu, a trzech wstrzymało się od głosu.

Podczas poprzedniego posiedzenia - na początku stycznia - Sejm omówił tę informację rządu. Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak mówił wtedy, że Polska dzięki posiadaniu znacznych zasobów paliw stałych jest jednym z najmniej uzależnionych od importu surowców energetycznych krajów Unii Europejskiej. Podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne to pewność dostaw po akceptowalnej cenie.

Pawlak wyliczał, że Polska importuje ok. 18 proc. surowców energetycznych, w UE jest to średnio 56 proc.; w Czechach - 37 proc.; w Szwecji - 45 proc.; w Niemczech - 65 proc.; we Włoszech - 86 proc. Przypomniał, że gaz ziemny w polskim bilansie energetycznym to ok. 12 proc., a dla UE i świata to ok. 21 proc. i ten udział rośnie.

Wicepremier powiedział wówczas, że w tym roku powinniśmy doprowadzić do tego, by Polska opierała bezpieczeństwo energetyczne na własnych zasobach, a na energetykę atomową powinniśmy patrzeć "rozsądnie".

Podał, że do końca grudnia inwestorzy zgłosili rozpoczęcie w kraju inwestycji energetycznych pozwalających wytworzyć 25 tys. MW mocy, czyli mniej więcej tyle, ile realnie używane jest w kraju. Zaznaczył, że w perspektywie do 2020 roku duża część energetyki ma szansę przejść na nowe źródła wytwarzania. W ocenie wicepremiera, teraz jest czas na promowanie energooszczędnych źródeł i odbiorników energii.

W jego ocenie pokrycie zapotrzebowania na gaz w Polsce mogłoby w 30 proc. opierać się na wydobyciu krajowym, w 30 proc. na różnych źródłach dywersyfikacyjnych i w 40 proc. na imporcie z Rosji.

Informacja związana była z wstrzymaniem dostaw gazu z Rosji przez Ukrainę do Polski i do Europy. Obecnie dostawy przez Ukrainę zostały wznowione.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm przyjął informację rządu nt. bezpieczeństwa energetycznego Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!