XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm przyjął poprawki do ustawy o KDT

Sejm przyjął poprawki do ustawy o KDT
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sejm przyjął 29 czerwca poprawki Senatu do ustawy o pokrywaniu kosztów powstałych po rozwiązaniu kontraktów długoterminowych (KDT). Ustawa, która ma prowadzić do faktycznej liberalizacji rynku energii elektrycznej, trafi teraz do podpisu prezydenta.

Przyjęte w piątek poprawki Senatu mają na celu m.in. lepsze zabezpieczenie prawa wierzycieli z umów gwarancji i poręczeń, prawidłowe zadeklarowanie wysokości przychodów w miesiącu rozliczeniowym, dookreślenie zasad i terminów sporządzania raportów dla Komisji Europejskiej.

KDT na zakup mocy i energii elektrycznej zawierane były w latach 1994-98 między wytwórcami energii a Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE), dzięki czemu elektrownie mogły zaciągać pożyczki na inwestycje. Obecnie ponad 50 proc. produkowanej w Polsce energii pochodzi z KDT. Większość kontraktów nie została rozwiązana przed wejściem Polski do UE, a ostatni wygasa w 2027 r.

W listopadzie 2005 r. Komisja Europejska wszczęła postępowanie, by sprawdzić, czy kontrakty nie stanowią niedozwolonej pomocy publicznej. Jeśli Polska przegra postępowanie, firmy będą musiały zwracać pieniądze, jakie dzięki kontraktom uzyskały od momentu przystąpienia Polski do UE.

Pierwsze próby odejścia od kontraktów długoterminowych projektowane były już na przełomie 1999-2000, potem sprawą ich rozwiązania zajmowały się rządy lewicowe. Przełom nastąpił dopiero pod koniec maja.

Zgodnie z zapisami ustawy, KDT będą likwidowane na podstawie dobrowolnych "umów rozwiązujących". Wytwórcy otrzymają prawo do pokrywania tzw. kosztów osieroconych - czyli takich, które nie zostały jeszcze odzyskane przez inwestorów ze sprzedaży energii elektrycznej i innych usług i nie będą możliwe do odzyskania na rynku konkurencyjnym. Resort gospodarki szacuje, że maksymalna wysokość kosztów osieroconych wyniesie 12,5 mld zł (najwięcej z tej sumy przypada na BOT - 4,5 mld zł).

12,5 mld zł - tyle bowiem wynosi maksymalny wymiar dozwolonej pomocy publicznej - będzie zabezpieczeniem funduszy, jakie przedsiębiorstwa energetyczne przeznaczyły na inwestycje. Koszty osierocone będą pokrywane w postaci zaliczek oraz korekt rocznych, uwzględniających wypłacone wytwórcy zaliczki. Rozliczenia każdego wytwórcy energii będą obejmowały okres równy najdłuższemu kontraktowi KDT. Najdłuższy kontrakt to koszt osierocony elektrowni Pątnów, który wygaśnie w 2025 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm przyjął poprawki do ustawy o KDT

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!