Sejmowa komisja nadzwyczajna: będą poprawki do "pakietu atomowego"

Sejmowa komisja nadzwyczajna: będą poprawki do "pakietu atomowego"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W środę rano sejmowa komisja nadzwyczajna ds. rządowego "pakietu atomowego" rozpatrzy poprawki, które zgłoszono na wtorkowym posiedzeniu. Poprawki dotyczą głównie wątpliwości legislacyjnych i mają charakter doprecyzowujący.

Rządowy "pakiet" składa się z projektu nowelizacji ustawy Prawo atomowe oraz projektu tzw. ustawy inwestycyjnej, zawierającej zasady przygotowania i realizacji inwestycji obejmujących budowę obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Mają dać podstawy prawne budowy w Polsce elektrowni jądrowych.

Posłowie przyjęli wcześniej zgłoszone poprawki Biura Legislacyjnego Sejmu (BLS), mające głównie charakter doprecyzowujący i redakcyjny. W jednym przypadku Biuro wskazało sprzeczność z m.in. nowelizacją Prawa budowlanego, które w środę będzie badał Trybunał Konstytucyjny. Ostatecznie posłowie postanowili pozostawić tekst nowelizacji bez zmian i ewentualnie zmienić go zgodnie z wyrokiem Trybunału na późniejszym etapie prac.

Biuro zaproponowało też przeniesienie w całości jednego z zapisów - dotyczących wymogu udowodnienia przez inwestora posiadania odpowiednich środków na budowę elektrowni - do projektu ustawy inwestycyjnej. Zdziwienie taką propozycją wyrazili przedstawiciele ministerstwa skarbu, które ten projekt przygotowało. Ostatecznie kwestię tą posłowie mają rozstrzygnąć w środę.

W ustawie inwestycyjnej posłowie nie rozpatrzyli sześciu artykułów, którymi również mają się zająć w środę. Najważniejszą nierozstrzygniętą kwestią pozostaje propozycja zapisu stawiającego inwestorowi elektrowni wymóg posiadania doświadczenia w operowaniu blokami energetycznymi, bez precyzowania, że chodzi o elektrownie jądrowe. Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik tłumaczył, że chodziło o poszerzenie kręgu potencjalnych oferentów tak, aby mieć szerszy wybór oferty.

Inne nierozstrzygnięte sprawy dotyczą np. szczegółów dotyczących wadium w procedurze przetargowej czy kwestii zezwoleń na wycinkę drzew w czasie prac przygotowawczych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!