Sekretarz generalny ONZ wzywa do solidarności ws. klimatu

Sekretarz generalny ONZ wzywa do solidarności ws. klimatu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Potrzeba solidarności, zmiany klimatu nie noszą przy sobie paszportu - mówił w poniedziałek do negocjatorów na konferencji klimatycznej w Paryżu sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun. Nie możemy sobie pozwolić na półśrodki czy zwłokę - dodał.

"Dziś poprosiłem ministrów i negocjatorów () o kompromis i konstruktywne zaangażowanie, byśmy mogli osiągnąć konsensus" - powiedział Ban Ki Mun. "Interes narodowy każdego kraju jest i będzie najlepiej zaspokojony poprzez pójście w kierunku wspólnego dobra. Zmiany klimatu nie noszą przy sobie paszportu, nie respektują granic" - powiedział sekretarz.

"Niskoemisyjna gospodarka jest nieunikniona" - podkreślił.

Sekretarz generalny ONZ wezwał negocjatorów do solidarności i mobilizacji w ostatnich czterech dniach światowych negocjacji klimatycznych. "Jest silne momentum. 186 krajów wniosło swoje wkłady w ochronę klimatu (INDC - Intended Nationally Determined Contributions). Reprezentują blisko 100 proc. globalnych emisji. To zachęcające" - powiedział.

"Klimatyczne deklaracje poczynione tu w Paryżu demonstrują rosnące zaangażowanie wszystkich uczestników. Musimy wzmóc działania na rzecz klimatu, by osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju. Narodowe wkłady są mile widzianym początkiem, ale nie wystarczają, by ograniczyć wzrost globalnych temperatur do mniej niż 2 stopnie Celsjusza. Musimy iść znacznie dalej i znacznie szybciej. Dlatego potrzebujemy działań tu w Paryżu. Nie możemy pozwolić sobie na półśrodki czy zwłokę" - apelował.

"Zostało nam tylko cztery dni negocjacji, niektóre ważne kwestie wciąż pozostają (nierozwiązane), polityczne momentum jak teraz może się nie powtórzyć. Apeluję do ministrów i negocjatorów zebranych tutaj, by tego nie zmarnowali. Paryż może być decydującym punktem zwrotnym w naszej historii w kierunku czystszej, zdrowszej, bardziej zrównoważonej i zasobniejszej przyszłości" - dodał.

W październiku, gdy wpłynęły deklaracje od 146 krajów, sekretariat Ramowej Konwencji NZ ds. Zmian Klimatu (UNFCCC) wyliczył, że wystarczą one do ograniczenia wzrostu temperatur do 2,7 stopnia Celsjusza do 2100 roku zamiast docelowych 2 proc. Sekretariat zaznaczył, że nie jest to wystarczające, ale to dużo mniej niż 4,5 lub więcej stopni przewidywanych przez wielu przed deklaracjami.

Wyliczono, że dzięki działaniom zapowiedzianym w 146 deklaracjach, których teraz jest ponad 180, średnia globalna redukcja emisji gazów cieplarnianych na mieszkańca wyniesie 8 proc. w 2025 r. i 9 proc. do 2030 r.

Trwający do 11 grudnia paryski szczyt klimatyczny krajów ONZ (COP21) ma się zakończyć globalnym porozumieniem klimatycznym. Chodzi o to, by dzięki zadeklarowanym działaniom nie dopuścić do większego wzrostu średnich temperatur na świecie niż 2 stopnie Celsjusza w porównaniu z erą przedindustrialną.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sekretarz generalny ONZ wzywa do solidarności ws. klimatu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!