XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

SFW Energia chce wykorzystywać metan i inwestować w "zieloną energię"

SFW Energia chce wykorzystywać metan i inwestować w "zieloną energię"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Należąca do niemieckiej grupy Steag firma SFW Energia, która została inwestorem spółki Megawat w Czerwionce- Leszczynach, planuje tam inwestycje m.in. w zakresie produkcji "zielonej energii" i wykorzystania metanu z pobliskich kopalń.

W ubiegłym tygodniu - jak podało Ministerstwo Skarbu Państwa - zawarta została umowa sprzedaży 100 proc. udziałów Przedsiębiorstwa Energetycznego Megawat gliwickiej firmie SFW Energia.

Inwestor zapłaci za udziały 37 mln zł i zamierza zainwestować znacznie więcej w rozwój firmy.

- Jeżeli tylko takie będzie oczekiwanie rynku, potrzeby inwestycyjne i nasza aktywność inwestycyjna znacząco przekroczą cenę, jaką płacimy za przedsiębiorstwo - powiedział prezes SFW Energia, Antoni Słomiany.

Jak dodał, inwestycje w Megawacie mają dotyczyć nie tyle zwiększenia mocy tej firmy, ale podniesienia efektywności i takiego przeprofilowania działalności, by zaspokoić potrzeby lokalnego rynku energetycznego. Chodzi m.in. o produkcję tzw. "zielonej energii", pochodzącej ze źródeł odnawialnych, czyli np. biomasy lub określonego rodzaju odpadów.

Inny projekt dotyczy zagospodarowania metanu z pobliskich kopalń, należących do Kompanii Węglowej: "Knurów" i "Szczygłowice". Inwestor jest gotów partycypować w budowie nowoczesnych systemów odmetanowania w tych kopalniach, kupować od Kompanii Węglowej metan i wykorzystywać go energetycznie.

SFW Energia ma już doświadczenie w podobnych przedsięwzięciach, przede wszystkim w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Firma wybudowała m.in. siłownie na gaz metanowy w kopalniach "Krupiński" i "Pniówek". W tej ostatniej instalacji, po raz pierwszy na polskim rynku, zastosowano przetwarzanie wytwarzanego ciepła na chłód dla podziemnej klimatyzacji kopalni.

Przejęte przez SFW Energia, po wielomiesięcznych negocjacjach ze Skarbem Państwa, Przedsiębiorstwo Energetyczne Megawat jest firmą produkcyjno-handlowo-usługową, specjalizującą się w branży energetycznej. Zajmuje się głównie wytwarzaniem i obrotem energią elektryczną i cieplną.

W ostatnim etapie prywatyzacji inwestor rywalizował o kupno Megawatu ze spółką Energetyka Dwory z Oświęcimia. SFW Energia jest spółką zależną od niemieckiej firmy Evonik New Energie, powstałej z połączenia spółek RAG Saarberg, Saar Energie oraz SFW. Evonik New Energie należy do koncernu energetycznego Evonik Steag, zatrudniającego ok. 5 tys. pracowników i rocznie osiągającego obroty rzędu 4 mld euro.

SFW Energia jest m.in. inwestorem w Elektrociepłowni Zduńska Wola oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Piekarach Śląskich. Firma uruchomiła też Ciepłownię Andaluzja II w tym mieście. Ponadto pod własnym szyldem prowadzi zakłady ciepłownicze w Gliwicach, Poniatowej i Suchedniowie. Roczne obroty grupy przekraczają 100 mln zł. Inwestycje finansuje głównie ze środków niemieckich udziałowców.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: SFW Energia chce wykorzystywać metan i inwestować w "zieloną energię"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!