Sikorski: Energia "polskim tematem" w Unii Europejskiej

Sikorski: Energia "polskim tematem" w Unii Europejskiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Minister spraw zagranicznych RP Radosław Sikorski powiedział w czwartek w Londynie PAP, że Polska będzie w ramach UE działała na rzecz zabezpieczenia się w przyszłości przed powtórką kryzysu gazowego z ostatnich tygodni.

Dodał, że dzięki rosyjsko-ukraińskiemu kryzysowi gazowemu, w którym ucierpiała Unia Europejska, argumenty Polski zyskały na wiarygodności.

"To jest temat na naszą aktywność w samej UE, bo Unia ma finansowe i prawne instrumenty, aby zabezpieczyć swoich członków przed tego rodzaju kryzysami" - wskazał Sikorski.

Szef polskiej dyplomacji przebywa z wizytą w Wielkiej Brytanii.

"Przedstawiam argumentację, którą od paru lat prezentują kolejne polskie rządy i która właśnie zyskała na wiarygodności. Mówiliśmy, że jest problem bezpieczeństwa dostaw, nie do końca nam wierzono, teraz już się wierzy" - kontynuował Sikorski.

"Pamiętajmy, dzięki komu do mandatu negocjacyjnego Komisji UE z Rosją wpisano klauzulę energetyczną. Zabiegał o to poprzedni rząd, ale uzyskał to rząd Donalda Tuska. Mandat negocjacyjny zobowiązuje Komisję do uzyskania takich warunków handlu gazem, jak gdyby Rosja ratyfikowała (Europejską) Kartę Energetyczną i protokół energetyczny tej Karty" - podkreślił.

Minister wskazał, że kwestie energetyczne będą tematem posiedzenia ministrów spraw zagranicznych w Brukseli w najbliższy poniedziałek.

"Myślę, że Komisja Europejska, która bacznie śledziła i wpływała na wydarzenia podczas tego kryzysu, w tej chwili doceniła powagę sytuacji i zaproponuje rozwiązania, które pomogą nam poradzić sobie z czymś, co z założenia jest problemem ponadnarodowym" - oceniał.

Radosław Sikorski wyraził opinię, że zarówno Ukraina, jak i Rosja powinny przejść w ich wewnętrznych rozliczeniach na realistyczne ceny gazu, co w dłuższej perspektywie uczyniłoby ich gospodarki mniej energochłonnymi i konkurencyjnymi.

W tym kontekście uwypuklił potrzebę reformy ukraińskiego systemu energetycznego:

"Gdy Polska odzyskała niepodległość skończyła się dla niej era taniego radzieckiego gazu i gospodarka musiała przestawić się na rozliczenia rynkowe. Myślę, że (władze Ukrainy) także muszą się z tym liczyć. Niepodległość oznacza, że się samemu odpowiada za swoją gospodarkę" - wyjaśnił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sikorski: Energia "polskim tematem" w Unii Europejskiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!