Skanska i Saule Technologies testują w Warszawie ogniwa perowskitowe

Skanska i Saule Technologies testują w Warszawie ogniwa perowskitowe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Skanska i Saule Technologies ogłosiły w czwartek rozpoczęcie testów ogniw fotowoltaicznych z perowskitu. Technologia ta, zastępując tradycyjne źródła energii, może pomóc w osiągnięciu celów wyznaczonych przez porozumienie paryskie – podkreśliły firmy.

  • Perowskity to minerały o krystalicznej strukturze, a wykonane z nich ogniwa wydajnością dorównują obecnie ogniwom krzemowym.
  • Panele fotowoltaiczne z perowskitu są elastyczne, bardzo cienkie, lekkie i półprzejrzyste, a przy tym zachowują wysoką wydajność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słońca nie padają na nie pod optymalnym kątem.
  • Takie panele mogą wydajnie działać na każdej powierzchni, dzięki czemu ich zastosowanie nie jest ograniczone wyłącznie do wykorzystania na dachu budynku.

Spółka biurowa Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej rozpoczęła testowanie ogniw perowskitowych na fasadzie biurowca Spark w Warszawie. Wykorzystanie tej technologii w celu uzyskania budynków zeroenergetycznych wiążę się z przyjętą przez dewelopera strategią zrównoważonego budownictwa. Powierzchnia testowanego ogniwa słonecznego, na który składają się 52 moduły fotowoltaiczne, wynosi 1,3m na 0,9m.

Perowskity to minerały o krystalicznej strukturze, a wykonane z nich ogniwa wydajnością dorównują obecnie ogniwom krzemowym. Panele fotowoltaiczne z perowskitu są elastyczne, bardzo cienkie, lekkie i półprzejrzyste, a przy tym zachowują wysoką wydajność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słońca nie padają na nie pod optymalnym kątem. Oznacza to, że mogą wydajnie działać na każdej powierzchni, dzięki czemu ich zastosowanie nie jest ograniczone wyłącznie do wykorzystania na dachu budynku.

Celem programu pilotażowego Skanska i Saule Technologies jest sprawdzenie, jak łatwo instaluje się ogniwa fotowoltaiczne z perowskitu, a rozpoczęte testy zmierzają do wypracowania rozwiązań pozwalających na integrację paneli z fasadą budynku bez szkody dla procesu projektowego i budowlanego. Według przewidywań ostateczny produkt powinien być gotowy w 2021 r.

"Perowskitowe moduły fotowoltaiczne są produkowane z wykorzystaniem zaawansowanej technologii druku atramentowego. Gotowe urządzenie jest następnie integrowane z szybami zespolonymi lub z fasadą poprzez standardowy proces laminacji stosowany w branży budowlanej" - wyjaśnił dyrektor naukowy i project manager w Saule Technologies Konrad Wojciechowski.

Następnym krokiem firmy ma być zwiększenie skali i automatyzacja procesu. "Pierwsza fabryka pilotażowa ma ruszyć pod koniec 2019 r., co umożliwi wytwarzanie dużych modułów fotowoltaicznych z perowskitu w sposób przemysłowy. Jednocześnie będziemy pracować nad optymalizacją procesu, aby poprawić parametry operacyjne urządzeń" - zapowiedział Wojciechowski.

Firmy przewidują, że ostateczna wersja panelu z perowskitu od Saule Tehnologies po skomercjalizowaniu w projektach biurowych przez firmę Skanska ma pokrywać zapotrzebowanie energetyczne na oświetlenie miejsca pracy jednego pracownika przez osiem godzin. Technologia ma przekładać się na niższe koszty wdrożenia, ograniczenie zużycia i kosztu energii, a także zmniejszenie śladu węglowego.

"W Skanska od lat poprawiamy wydajność energetyczną budynków. Nasze wysiłki i ekologiczne rozwiązania, jakie stosujemy w swoich projektach, zostały ostatnio docenione przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz UN Global Compact podczas COP24. Obecnie wraz z Saule Technologies chcemy pójść krok dalej. Perowskity, poza ograniczeniem zużycia energii przez budynki, oferują realną możliwość zaspokojenia większości potrzeb energetycznych nieruchomości. Mówiąc krótko, jesteśmy na dobrej drodze do stworzenia budynków samowystarczalnych energetycznie" - zapewnił menedżer ds. zrównoważonego rozwoju w spółce Skanska Adam Targowski.

Zgodnie z warunkami podpisanej przez obie firmy umowy licencyjnej Skanska ma wyłączne prawo do wykorzystywania opracowanych przez Saule Technologies rozwiązań fotowoltaicznych w projektach budowlanych i deweloperskich na wszystkich rynkach świata, na których jest obecna.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (1)

Do artykułu: Skanska i Saule Technologies testują w Warszawie ogniwa perowskitowe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!