Śląskie: powstanie zespół ds. ograniczenia smogu

Śląskie: powstanie zespół ds. ograniczenia smogu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Planowany przez marszałka woj. śląskiego zespół ekspertów ma wypracować działania mające ograniczyć zanieczyszczenia powietrza z tzw. niskiej emisji. Przygotuje też założenia uchwały, którą - na gruncie tzw. ustawy antysmogowej - ma podjąć sejmik tego regionu.

Aby jednak działania i uchwała mogły objąć całe województwo, jego samorząd zamierza rozpocząć szeroką kampanię edukacyjną dotyczącą problemu zanieczyszczeń powietrza. W pierwszej kolejności chce ją skierować do włodarzy tych mniejszych miast i gmin, którzy dotąd słabiej deklarowali wolę walki z niską emisją.

O powołaniu zespołu ekspertów i planowanej kampanii edukacyjnej marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa mówił podczas briefingu przed piątkową debatą "Smog w województwie śląskim - jak uchronić mieszkańców przed tym zjawiskiem?" w katowickim Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum.

"Skala naszego regionu i skala zjawiska są tak duże, że trudno powiedzieć, że uporamy się z tym w jakimś krótkim czasie. (…) Absolutną zasadą powinno być jednak - ponieważ powietrze nie zna granic - aby ta nasza uchwała wojewódzka obejmowała cały teren woj. śląskiego; aby nie było wysp i plam, wokół których trwa walka. Wszystko zależy, jak szybko uda się nam przekonać włodarzy miast i gmin i lokalne społeczności, aby do tego procesu przyłączyły się" - zaznaczył Saługa.

Przypomniał, że samorząd woj. śląskiego zaczął uzgadniać z gminami działania przeciw niskiej emisji, które miałyby się znaleźć w planowanej uchwale. Już pewien czas temu do gmin regionu wysłano ankiety dotyczące ich oczekiwań w tej kwestii. "Odpowiedziało prawie ok. 90 proc. - odpowiedziało pozytywnie, co budujące, na to, że chcą się włączyć w tę walkę" - podkreślił marszałek.

Jak relacjonował, najbardziej zdecydowane wobec problemu okazały się duże miasta z centrum regionu. "Na obrzeżach jakby świadomość jest trochę inna i zdajemy sobie sprawę, że musimy tam jechać, zwrócić się do nich, żeby przede wszystkim edukować, edukować i jeszcze raz edukować. Mam nadzieję zrobić pierwsze szkolenie właśnie dla wójtów, przewodniczących rad, radnych, żeby po pierwsze ich przekonać, że ta walka jest potrzebna" - zasygnalizował Saługa.

"Z ankiet wynika, że jeszcze nie wszyscy są na to gotowi, przygotowani, bądź też - co gorsza - nie mają świadomości, jakie to niesie skutki społeczne. Chociażby patrząc po naszych gminach górskich, gdzie wydawałoby się, że tam ochrona środowiska powinna być priorytetem; właśnie stamtąd przyszło najmniej pozytywnych zwrotek" - wskazał marszałek.

Zapowiedział, że doradzać mu w zakresie edukacji, rozwiązań i działań w sprawie smogu ma zespół, który zostanie przezeń powołany. W jego skład mają wejść przedstawiciele instytucji zajmujących się ochroną środowiska, naukowcy, lekarze, samorządowcy oraz reprezentanci organizacji pozarządowych.

Zespół ten ostatecznie przygotuje też założenia uchwały, w drodze której - na gruncie podpisanej 6 października ub.r. przez prezydenta tzw. ustawy antysmogowej (nowelizacji Prawa ochrony środowiska) - samorząd województwa będzie mógł wprowadzić konkretne działania antysmogowe.

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego sygnalizowali już, że prace nie zmierzają raczej w stronę zakazu spalania określonych paliw, lecz w kierunku m.in. sprzyjania wymianom instalacji na nowocześniejsze. Pytany o to w piątek Saługa przyznał, że sam korzysta z pieca węglowego i "samemu mu trudno, odkąd ma tę świadomość, ten węgiel do pieca wkładać i palić nim".

"Zdajemy sobie jednak sprawę, że węgla absolutnie nie wyeliminujemy i my, jako woj. śląskie, na pewno z węgla do końca nie zrezygnujemy. Nie jest to możliwe; jest wiele obszarów w naszym regionie, gdzie nie ma alternatywy dla węgla" - akcentował marszałek. Zastrzegł, że sprawa nie dotyczy też wyłącznie problemu węgla jako paliwa, lecz także kwestii jego jakości (i jakości paliw w ogóle) technologii spalania (nowoczesności kotłów) oraz kultury z tym związanej - co wymaga działań edukacyjnych właśnie.

System edukacji w zakresie problemów jakości powietrza miałby być - według Saługi - koordynowany przez urząd marszałkowski, ale współtworzyłyby go różne instytucje i organizacje pozarządowe.

Uczestniczący w briefingu prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Andrzej Pilot zadeklarował, że ta instytucja (podobnie jak dotąd) włączy się w kolejne działania antysmogowe - służąc dysponowanymi środkami oraz wiedzą i wsparciem specjalistów. Prezes parku Euro-Centrum Roman Trzaskalik zaapelował natomiast, by w składzie zespołu ds. likwidacji niskiej emisji w regionie znaleźli się przedsiębiorcy - m.in. z branży odnawialnych źródeł energii.

Saługa w piątek przytoczył dane, z których wynika, że zanieczyszczenie powietrza w regionie przyczynia się do skrócenia życia każdego jego mieszkańca średnio o 10 miesięcy.

Według informacji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach za 55 proc. niskiej emisji w woj. śląskim odpowiadają indywidualne gospodarstwa domowe. Źródła przemysłowe i transportowe to 35 proc. całości. Pozostałe źródła - 10 proc. - to m.in. pola i zwałowiska. Emisja pyłów z zakładów przemysłowych w 2014 r. wyniosła 14 tys. ton, z budynków mieszkalnych 36 tys. ton, a ze spalin - ok. 16 tys. ton.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląskie: powstanie zespół ds. ograniczenia smogu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!